carving

Puchar Polski 2016

Za nami kolejna edycja Carvingowego Pucharu Polski. Tegoroczne zmagania polskich rzeźbiarzy, podobnie jak w roku ubiegłym odbyły się podczas Ogólnopolskich Targów branży cukierniczej i lodziarskiej Expo Sweet w Warszawie.

Expo Sweet

Organizatorem i pomysłodawcą tego prestiżowego konkursu, w obecnej formie, są Paweł Sztenderski, Krzysztof Wierzba oraz Grzegorz Gniech.

ppc_0

Organizatorzy przewidzieli konkurs indywidualny oraz jako absolutną nowość w historii polskich konkursów – rywalizację drużynową.

Do konkursu indywidualnego zgłosiło się 10 zawodników. Lista startujących wyglądała imponująco:

 1. Dominika Sadowska
 2. Mariusz Gromek
 3. Arkadiusz Rosiak
 4. Krystian Dolecki
 5. Marek Bogacz
 6. Dominik Świderski
 7. Piotr Zając
 8. Łukasz Niziński
 9. Sławomir Nawrot
 10. Michał Idzikowski

Wśród startujących znaleźli się m.in. ubiegłoroczna laureatka Dominika Sadowska, która w zeszłym roku zdobyła również Vice Mistrzostwo Polski w Carvingu; Mariusz Gromek – laureat III miejsca na dwóch ostatnich edycjach Mistrzostw Polski w Carvingu; Arkadiusza Rosiaka – ubiegłorocznego Mistrza Polski Juniorów, laureata IV miejsca na ostatnich Mistrzostwach Polski w Carvingu. Do tego należy dodać Krystiana Doleckiego oraz Dominika Świderskiego, którzy zajmowali wysokie miejsca na ostatnich Mistrzostwach Polski Juniorów – rywalizacja o ostateczne zwycięstwo zapowiadała się wręcz pasjonująco. Śmiało można powiedzieć, że po raz kolejny na Puchar Polski w Carvingu stawili się czołowi zawodnicy w polskim świecie sztuki carvingu.

Aby zapewnić odpowiednią „motywację” zawodnikom organizatorzy przewidzieli szereg nagród dla uczestników. Oprócz nagród pieniężnych dla pierwszej trójki konkursu, na zawodników czekały liczne puchary, medale oraz dyplomy.

spacerMieliśmy również debiut konkursowy – po raz pierwszy do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie carvingowych stanął Marek Bogacz.

Do konkursu drużynowego zgłosiły się trzy czteroosobowe ekipy:

 1. Miłośnicy Carvingu (Łukasz Niziński – kapitan, Michał Idzikowski, Marek Bogacz, Piotr Zając)
 2. Fair Play Skład (Dominika Sadowska – kapitan, Arkadiusz Rosiak, Mariusz Gromek, Sławomir Nawrot)
 3. Carving Team Płock (Dominik Świderski – kapitan, Paulina Janiszewska, Karolina Murawska, Krystian Dolecki)

 

(…) patrząc na listę startujących osób rozpiera mnie duma i satysfakcja, że nasze pięcioletnie już działania w organizacji Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów powodują, że mamy coraz więcej startujących, którzy swoją przygodę z carvingiem zaczynali właśnie na naszym konkursie (…) – mówi Grzegorz Gniech

Paweł Sztenderski dodaje (…) z jedenastu startujących zawodników tegorocznego Pucharu Polski w Carvingu, aż siedmioro jest lub było uczestnikami Mistrzostw Polski Juniorów. Cieszę się ogromnie bo widać, że dzięki rywalizacji juniorskiej zawodnicy oswajają się ze specyfiką startu w ogólnopolskim konkursie, natomiast realizacja voucherów na profesjonalne kursy carvingu realizowane w naszym Instytucie Sztuki Carvingu w Wejherowie zdecydowanie podnosi poziom umiejętności zawodników oraz całego świata carvingu w Polsce. Jesteśmy z Grzegorzem dumni, że możemy w tak namacalny sposób podnosić poziom polskiego carvingu (…)

spacer

Konkurs odbył się na targowym forum i był jednym z wielu ogólnopolskich konkursów, które odbywały się podczas tegorocznych targów Expo Sweet. Współorganizatorem Pucharu Polski w Carvingu były targi Expo Sweet oraz EZIG. Cała oprawa konkursowa, pięknie przygotowane boxy dla zawodników, stroje -bluzy kucharskie oraz zapaski niewątpliwie plasują to wydarzenie wśród najpiękniejszych konkursów carvingowych w Polsce. Wszystkie te elementy to efekt współpracy z licznymi sponsorami, którzy chętnie dołączyli do organizacji targów i samego konkursu carvingowego. Sponsorami strategicznymi konkursu były firmy takie jak: Ambasador, EZIG Expo Sweet, Master Martini, Sempre, Erra, Hotel Trzy Wyspy w Świnoujściu, Carving-Art Paweł Sztenderski, KW Gastro Krzysztof Wierzba, Carving-Gniech Grzegorz Gniech. Wszystkie firmy oraz nasi partnerzy medialni zostali przedstawieni podczas prezentacji konkursu oraz na ściankach sponsorskich.

spacer

Double Tree by Hilton
Double Tree by Hilton

Dzięki wsparciu sponsorów po raz kolejny zawodnicy mieli zagwarantowany nocleg w warszawskim Double Tree by Hilton. Już przed konkursem okazało się, że do rywalizacji z powodów osobistych nie stanie Sławomir Nawrot. W związku z tym faktem podczas odprawy w przeddzień konkursu głosowano nad dopuszczeniem do rywalizacji ekipy Fair Play Skład w okrojonym składzie. Jednogłośną decyzją jury i uczestników podjęto decyzję o dopuszczeniu trzyosobowej ekipy do konkursu.

Zgodnie z regulaminem zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach indywidualnych oraz jednej drużynowej.

Identycznie jak w roku ubiegłym – pierwszą konkurencją było przywiezienie gotowej pracy nawiązującej tematem do Targów Expo Sweet. Tutaj organizatorzy nie zmienili tematu konkurencji. Zawodnicy już od około godziny 8.00 rano mogli eksponować i wykańczać swoje prace konkursowe.

Podobnie jak w zeszłym roku dominowały torty. Kilku zawodników wyłamało się jednak z tej reguły. Zawodnicy mieli czas na przygotowanie ekspozycji swoich prac do godziny 9:30, a już o 10:00 zaczęli rywalizację w konkurencji live carving. Był to czas dla sędziów na oceny przywiezionych prac. Zawodnicy jak zawsze zaskoczyli pozytywnie pomysłami i oryginalnością wykonania. Był to jeden z elementów oceny prac. Poza tym sędziowie oceniali także dopasowanie pracy do zadanego tematu oraz spójność tematyczną i techniczną całej ekspozycji. Poza tym ocenie podlegały również takie aspekty techniczne jak czystość cięć, różnorodność zastosowanych wzorów i technik oraz jakość wykonania pracy.

W tym roku w Jury Pucharu Polski w Carvingu zasiedli wyłącznie profesjonaliści w dziedzinie carvingu. Jury przewodniczył Krzysztof Wierzba – organizator pierwszych w Polsce pokazów i konkursów carvingowych. Sekretarzem Jury był Paweł Sztenderski – Mistrz Polski w Carvingu 2011. Skład Jury uzupełnili Grzegorz Gniech – Mistrz Polski w Carvingu 2015, Marek Rybacki – Mistrz Polski 2008, Mariusz Gachewicz – Prezes stowarzyszenia Carving Team Poland.

 

Najwyżej w tej konkurencji uplasowała się Dominika Sadowska. Co ciekawe cała pierwsza trójka w tej konkurencji (Sadowska, Gromek, Rosiak) znalazła uznanie w oczach sędziów. I tak najlepszą pracą w pierwszej konkurencji dla trójki sędziów Krzysztofa Wierzby, Pawła Sztenderskiego oraz Grzegorz Gniech był tort wykonany przez Dominikę Sadowską. Najlepszą pracą dla Mariusza Gachewicz był tort wykonany przez Mariusza Gromka, zaś Marek Rybacki na swojego faworyta wskazał tort wykonany przez Arkadiusza Rosiaka. Cała pierwsza trójka w tej konkurencji wykonała tematyczne torty. Dominika Sadowska wykonała nieco awangardową wersję klasycznego tortu weselnego, Mariusz Gromek wykonał tort z motywami z filmu Gwiezdne Wojny – Star Wars, zaś Arkadiusz Rosiak nawiązał do bajki Tabaluga.

Ale żeby nie było, że pojawiły się tylko torty :) Ciekawe prace wykonali również Marek Bogacz oraz Piotr Zając. Były to swoiste sceny nawiązujące do takich przyjemnych czynności jak spożywanie deserów (babeczki, ciasto) czy picie kawy / herbaty.

Ci zawodnicy zajęli pierwsze pięć miejsc w pierwszej konkurencji.  Poszczególne wyniki i szczegółowa klasyfikacja po ekspozycji gotowych prac przedstawiała się następująco:

Miejsce Imię i Nazwisko Wierzba Sztenderski Gniech Gachewicz Rybacki SUMA
1. Dominika Sadowska 105 116 113 106 106 546
2. Mariusz Gromek 92 110 109 107 98 516
3. Arkadiusz Rosiak 102 93 84 104 108 491
4. Marek Bogacz 74 91 84 85 90 424
5. Piotr Zając 71 78 75 84 77 385
6. Krystian Dolecki 65 78 66 92 71 372
7. Dominik Świderski 67 75 68 88 73 371
8. Łukasz Niziński 55 77 82 89 61 364
9. Michał Idzikowski 46 57 49 64 52 268

 

 

Drugą, ostatnią konkurencją zaliczaną do końcowej, indywidualnej klasyfikacji było wyrzeźbienie arbuza z motywem przedstawiającym znanego polskiego cukiernika. Wśród wyrzeźbionych postaci znaleźli się m.in. Joanna Profus, Paweł Małecki, Paweł Mieszała, Michał Doroszkiewicz, Tomasz Deker, Andrzej Blikle, Adam Grycan czy Bożena Sikoń.

O ile w pierwszej konkurencji oceny sędziów, zwłaszcza pierwszej trójki były zbliżone, o tyle w drugiej konkurencji zdecydowanie najlepszą pracę wykonała Dominika Sadowska. Jej wykonanie Joanny Profus na arbuzie znalazło najwyższe uznanie w oczach Krzysztofa Wierzby, Pawła Sztenderskiego, Grzegorza Gniech oraz Marka Rybackiego, zaś Mariusz Gachewicz minimalnie wyżej od pracy Dominiki ocenił arbuza Arkadiusza Rosiaka. Podobnie jak w pierwszej konkurencji, również i w tej, w pierwszej trójce znaleźli się Dominika Sadowska, Arkadiusz Rosiak oraz Mariusz Gromek. Pierwszą piątkę uzupełnili zawodnicy z płocka Krystian Dolecki oraz Dominik Świderski.

Szczegółowa punktacja w drugiej konkurencji znajduje się w tabeli poniżej.

 

Miejsce Imię i Nazwisko Wierzba Sztenderski Gniech Gachewicz Rybacki SUMA
1. Dominika Sadowska 112 110 109 98 105 534
2. Arkadiusz Rosiak 94 92 88 100 100 474
3. Mariusz Gromek 85 90 93 85 88 441
4. Krystian Dolecki 82 86 79 70 80 397
5. Dominik Świderski 72 68 66 74 74 354
6. Marek Bogacz 68 68 64 67 73 340
7. Łukasz Niziński 63 63 67 64 68 325
8. Piotr Zając 68 62 57 54 64 305
9. Michał Idzikowski 59 46 55 61 63 284

 

 

Po podsumowaniu wyników z obu konkurencji indywidualnych okazało się, że Puchar Polski w Carvingu w roku 2016 zdobywa Dominika Sadowska, która wygrała obie konkurencje. Drugie Miejsce zajął Arkadiusz Rosiak, który nieznacznie wyprzedził Mariusza Gromka. Czwarte miejsce zajął Krystian Dolecki. Piąte miejsce zdobył tegoroczny debiutant Marek Bogacz.

Szczegółowa klasyfikacja końcowa znajduje się w tabeli poniżej.

Końcowa klasyfikacja Pucharu Polski w Carvingu 2016.

Miejsce Imię i Nazwisko I konkurencja II konkurencja suma
1. Dominika Sadowska 546 534 1080
2. Arkadiusz Rosiak 491 474 965
3. Mariusz Gromek 516 441 957
4. Krystian Dolecki 372 397 769
5. Marek Bogacz 424 340 764
6. Dominik Świderski 371 354 725
7. Piotr Zając 385 305 690
8. Łukasz Niziński 364 325 689
9. Michał Idzikowski 268 284 552

 

Po rywalizacji indywidualnej przyszedł czas na zawody drużynowe. (…) w konkursach międzynarodowych rywalizacja drużynowa to standard. W Polsce jest to pierwsze taki konkurs w którym oprócz rywalizacji indywidualnej przewidzieliśmy również rywalizację drużynową (…) – mówi Grzegorz Gniech.

Zawodnicy mieli trzy godziny i 45 minut na wykonanie dowolnej kompozycji. Drużyna Carving Team Płock przygotowała pracę nawiązującą do karnawału we włoskiej Wenecji. Drużyna Miłośników Carvingu wykonała pracę w aranżacji ślubnej natomiast drużyna Fair Play Skład przygotowała kompozycję przedstawiającą przyrodę. Ostatnia drużyna, jako jedyna do prezentacji swojej kompozycji wykorzystała wyłącznie warzywa i owoce.

 

W tej konkurencji sędziowie na równo oceniali aspekty techniczne pracy, jak również wrażenia wizualne i przygotowanie prezentacji pracy. Różnice punktowe nie były tutaj duże. Każda z drużyn trafiła w gusta sędziów. I tak najwyższe oceny zebrała drużyna Fair Play Skład w składzie Dominika Sadowska, Arkadiusz Rosiak oraz Mariusz Gromek. Jak się później okazało właśnie ta trójka zawodników zajęła miejsca na podium konkursu indywidualnego. Ale wracając do konkursu drużynowego. Na najwyższe noty wg sędziów Krzysztofa Wierzby, Grzegorza Gniech oraz Mariusza Gachewicza zasłużyła drużyna Fair Play Skład. Miłośnicy Carvingu najlepiej wypadli w oczach Pawła Sztenderskiego, natomiast Marek Rybacki swoich faworytów upatrywał w drużynie Carving Team Płock.

Po zsumowaniu wszystkich głosów okazało się, że drużynowy Puchar Polski w Carvingu zdobywa zespół Fair Play Skład. Zawodnicy zwycięskiej drużyny oprócz medali oraz pucharów otrzymali również vouchery na weekendowy pobyt w Hotelu Trzy Wyspy w Świnoujściu, ufundowany przez właścicieli hotelu.

Szczegółowa, końcowa klasyfikacja Drużynowego Pucharu Polski w Carvingu znajduje się w tabeli poniżej.

  Wierzba Sztenderski Gniech Gachewicz Rybacki suma
Carving Team Płock 79 83 80 75 81 398
Miłośnicy Carvingu 77 90 76 68 77 388
Fair Play Skład 86 89 86 92 79 432

 

To jednak nie były wszystkie atrakcje dla widzów tegorocznego Pucharu Polski w Carvingu. Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech zaserwowali gościom próbkę swoich zdolności instruktorskich. Kolejno zapraszali osoby z publiczności, które pod ich okiem własnoręcznie uczyli się podstaw carvingu i wykonywali rzeźby w melonach. Była to znakomita okazja do spróbowania własnych sił w carvingu oraz do przekonania się, że pod okiem fachowca, mistrza carvingu można bardzo szybko nauczyć się podstaw jakże widowiskowej sztuki carvingu. Zresztą zdjęcia prac publiczności mówią same za siebie.

 

Prawdziwym rarytasem i atrakcją dla zawodników oraz dla publiczności była ceremonia zakończenia Pucharu Polski w Carvingu oraz uroczystość wręczenia nagród i ogłoszenie wyników. Zgodnie z tradycją targowego forum najpierw podziękowaliśmy wszystkim sponsorom, ludziom dobrej woli oraz partnerom Pucharu Polski w Carvingu. Głos zabrał Krzysztof Wierzba, który podkreślał, że bez takiego wsparcia ciężko byłoby stworzyć konkurs na tak wysokim poziomie organizacyjnym. Później Robert Bochenko, który prowadził ceremonię, przedstawił sędziów konkursu. Po prezentacji członków jury oczy widowni skierowały się już na najważniejszych uczestników wieczornej uroczystości. Po kolei prezentowano uczestników Pucharu Polski w Carvingu, którzy wychodzili zza sceny machając flagą miejscowości z której pochodzą. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale za udział w Carvingowym Pucharze Polski.

spacer

Ogłaszanie wyników rozpoczęto od konkurencji drużynowej. I tak III miejsce oraz brązowe medale w Drużynowym Pucharze Polski 2016 zdobyła drużyna Miłośników Carvingu. II miejsce zajęła młoda ekipa Carving Team Płock, każdy z członków ekipy otrzymał srebrny medal. Rywalizację drużynową wygrała trzyosobowa ekipa Fair Play Skład. Każdy z zawodników drużyny otrzymała złoty medal oraz puchar za zajęcie I miejsca. Dodatkowo kapitan zespołu otrzymał przechodni puchar, a cała drużyna otrzymała Vouchery na weekendowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Trzy Wyspy w Świnoujściu.

spacer

Emocje sięgały zenitu więc organizatorzy nie zwlekając zaczęli ogłaszać wyniki rywalizacji indywidualnej. Napięcie rosło z każdą wyczytywaną osobą, bowiem zgodnie z tradycją konkursów carvingowych, wyczytywano miejsca od ostatniego w górę. Zostało ostatecznie już tylko trzech zawodników. I tak:  III miejce zdobył Mariusz Gromek, II miejsce Arkadiusz Rosiak. I miejsce, podobnie jak w ubiegłym roku zajęła Dominika Sadowska. Medale oraz Puchary laureatom konkursu wręczali Krzysztof Jakubowski z firmy Ambasador oraz Piotr Krasoń, przedstawiciel Targów Expo Sweet. Laureaci podium otrzymali również nagrody pieniężne ufundowane przez Targi Expo Sweet. I tak Dominika Sadowska otrzymała nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych, Arkadiusz Rosiak – 2 tysiące złotych, a Mariusz Gromek wzbogacił się o tysiąc złotych. Po ogłoszeniu wyników rozbrzmiał Hymn Polski, a na zawodników posypało się złote konfetti.

spacer

Później już były tylko pamiątkowe zdjęcia z laureatami, do których „dopchać się” nie było łatwo. Szczególną grupę fanów miała Dominka Sadowska. Jej fani zrobili  kolorowy transparent, aby jeszcze bardziej zachęcić ją do boju o główne trofeum.

spacer

Konkurs Pucharu Polski w Carvingu już po raz drugi odbył się podczas Targów Expo Sweet. Jest nam niezmiernie miło, że do organizacji konkursu przyłaczyli się organizatorzy i główni sponsorzy targów. Bez ich wsparcia i pomocy nie udałoby się osiągnąć takiego sukcesu organizacyjnego.

Gratulujemy również wszystkim laureatom oraz każdemu z zawodników za trud podjęty w rywalizację oraz podnoszenie swoich umiejętności.

 

w imieniu organizatorów,

Paweł Sztenderski, sekretarz jury

Oznaczone , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *