carving

NOŻE I NARZĘDZIA DO CARVINGU

Narzędzia do carvingu

spacer

Jako doświadczony rzeźbiarz opiszę co i za ile warto kupić do rzeźbienia w warzywach i w owocach. Kiedy w roku 2006 po raz pierwszy wziąłem się za rzeźbienie narzędzie mojej pracy w niczym nie przypominało tego, co teraz każdy z Was może kupić. Posiadałem zwykły jarzyniak, który na szlifierce kątowej zaostrzył mi znajomy. Takim nożem przez prawie trzy (3!!!) lata rzeźbiłem w USA, Anglii, a potem w Polsce. I muszę Wam powiedzieć, że dawałem radę!

spacer

Zestaw Borner w walizce z książką i DVD

Zestaw narzędzi do Carvingu Borner
Zestaw Borner

Były to moje pierwsze profesjonalne (tak myślałem wtedy, tzn. w 2009) noże do carvingu. Jakość narzędzi w tym zestawie pozostawia nieco do życzenia, zwłaszcza, że kosztuje on mniej więcej 350 PLN. Noże typu „u” i „v” w trzech rozmiarach są jak dla mnie za bardzo siermiężne, łatwo się tępią i trudno się je ostrzy. Obecnie nie używam ich bo mam lepsze (ale niestety droższe) noże i dłutka w swojej kolekcji. Dla początkujących jednak jest coś bardzo pomocnego w tym zestawie. Mianowicie książka i DVD z kursem carvingu. Nawet dla średnio zaawansowanych carvingowców taka książka i DVD są bardzo dużym wsparciem. Osobom mającym nadmiar gotówki (czy ktoś taki w ogóle istnieje :)) mogę polecić ten zestaw. Jednak jak dla mnie to cena jest nieco za wysoka, mimo iż otrzymujemy aż 11 elementowy zestaw.

Kiedyś zestaw był dostępny w plastikowej oraz metalowej walizce. Dzisiaj zestaw kupimy w plastykowym pudełku. W środku znajduje się czarny, materiałowy pokrowiec, który po rozpakowaniu zestawu pomieści wszystkie narzędzia z zestawu. Zmieniła się też jakość stali wykorzystywanej do produkcji narzędzi (dłutek i noży). Jest to zmiana na plus. Ostrze noża jest cieńsze, o odpowiedniej elastyczności co powoduje, że pracuje się nim lepiej, niż tym z pierwotnej wersji. Odświeżono również wydanie książki. Jest kilka nowych zdjęć a całość ogląda się w formacie pionowym a nie poziomym jak wcześniej. Po tych zmianach uważam, że cena w stosunku do otrzymanych korzyści jest już bliższa przyjęcia. Chyba jednak lepszym rozwiązaniem i tak będzie kupno dłutek firmy Triangle osobno i skompletowanie sobie podobnego zestawu z oddzielnych elementów.

spacer

Nóż tajski do carvingu firmy Nextline

Nóż tajski firmy Nextline
Nóż tajski

Są to noże, które zdecydowanie ładnie wyglądają. Nie są one przeznaczone do pracy z żywnością, ale osoby nie używające go w gastronomii na pewno będą zadowolone. Cena ok. 150 zł za nóż tajski jest adekwatna do otrzymanej jakości. Mi osobiście wydaję się, że ostrze jest nie co za bardzo elastyczne co sprawia problemy w opanowaniu noża.

Oprócz noży firma tworzy również zestawy do carvingu. Za cenę 499 zł możemy zakupić zestaw składający się z trzech dwustronnych narzędzi (różne wielkości dłutek U i V) noża tajskiego, noża sierpa oraz noża zaokrąglonego. Całość jest umieszczona w wygodnej i praktycznej plastykowej walizeczce.

spacer

Zestaw noży do carvingu Kom-Kom

Zestaw noży do carvingu Kom Kom
Zestaw Kom Kom

Noże są ostre. Tępią się jak każde, ale za to nie ma problemu z ich naostrzeniem. Ostrze jest tu dużo mniej elastyczne, ale nadaje się idealnie do obróbki twardych warzyw lub do rzeźbienia w skórze arbuza czy dyni. Polecam bardzo wszystkim. W czasie trwania mojej przygody z carvingiem nie widziałem lepszych i praktyczniejszych noży do carvingu! Osobiście wycinam tymi nożami podczas pokazów i zawodów carvingowych. Dla mnie top of the top wśród noży do carvingu. Cena tego zestawu to ok. 100 zł co jest dodatkowym, dużym plusem.
Zestaw składa się z trzech noży. Mamy tu nóż syjamski (odpowiednik noża tajskiego), nóż sierp (do dużych dekoracji) oraz nóż użytkowy, tzw. jarzyniak do wszelkiej wstępnej obróbki.

spacer

Nóż do carvingu firmy Triangle

Dwustronny nóż do carvingu Triangle
Nóż do carvingu Triangle

Jest to nóż, który prezentuje się znakomicie, jego walory estetyczne są najwyższe z dotychczas przedstawionych. Nóż jest wykonany z wysokiej jakości stali, nie śniedzieje, nie rdzewieje. Jednak jak dla mnie jest on za ciężki i posiada za grubą rękojeść. Podczas wycinana nim ręka męczy się dużo szybciej aniżeli przy wycinaniu innymi nożami. Samo ostrze też wydaje się minimalnie mniej elastyczne. W zasadzie kupując ten nóż, to kupujemy dwa noże, ponieważ jest to nóż dwustronny. Ja jednak osobiście nie używałem drugiego ostrza, tego sierpowatego ponieważ nie czułem takiej potrzeby i wycinałem tylko przy pomocy ostrza tajskiego. Taki nóż kosztuje ok. 250 PLN. Jakość bezsprzecznie wysoka, ale jeżeli okaże się że kupimy za tyle kasy dwa ostrza z których tylko jedno używamy to interes ten jest mało opłacalny. I jeszcze jedna ważna rzecz. Noże te kiedyś łamały się w miejscu łączenia ostrza z rączką. Niestety, ja także dołączyłem do grona osób którym się to przytrafiło. Szkoda, bo za taką cenę trzeba oczekiwać większej niezawodności. Z obecnie posiadanych informacji wiem, że producent przeprowadził akcję wymiany i napraw ostrzy. Zastosowano inną technologię produkcji i na dzień dzisiejszy noże już nie są tak usterkowe.

spacer

Zestaw 8 narzędzi do carvingu firmy Triangle

Bardzo fajny zestawik. Noże wykonane profesjonalnie. Jakość stali firmy Triangle, bardzo dobra. Noże są ostre. Rękojeść dobrze leży w dłoni, ma lekko chropowatą powierzchnię więc nie wyślizguje się podczas szybkiej pracy lub gdy mamy mokre ręce. Noże tępią się wolno, bardzo fajną sprawą jest stalka ostrząca w zestawie. Szkoda tylko, że dłutka w kształcie litery U czy V są jednej wielkości, a nie np. tak jak w zestawie Bornera, gdzie mamy trzy rozmiary tego samego dłutka. Brakuje też noża syjamskiego lub klasycznego tajskiego w tym zestawie. Jednak moja ocena tego zestawu jest jak najbardziej pozytywna. Cena na większości stronach to 299,00. Dobrym rozwiązaniem jest skompletowanie we własnym zakresie z pojedynczych narzędzi tej firmy, takiego kompletu jaki dokładnie nas interesuje. Ja ułożyłem sobie zestaw składający się z dwóch dłutek U i dwóch dłutek V o różnych rozmiarach, kulkownicy (łyżki paryskiej) oraz dłutek karbowanych. Cenowo wyszło prawie tak samo. Mam jednak tę pewność, że wszystkich tych narzędzi na pewno będę używał.

spacer

Zestaw 12-elementowy noży i dłutek do carvingu

Zestaw narzędzi do carvingu Triangle
Zestaw do Carvingu

Zestaw ten jest znakomity dla osób chcących spróbować jakości firmy triangle i samego używania dłutek. Cena za ten zestaw to ok. 160 zł. Kupując 12 narzędzi dwustronnych okazuje się, że tak naprawdę mamy w tej cenie 24 różnego rodzaju ostrza, dłutka i noże.

Zestaw super na początek, a cena w porównaniu do Bornera dużo niższa, natomiast jakość stali bezsprzecznie wyższa. Przy dłuższym używaniu zaczyna nam przeszkadzać cieniutka rękojeść, ale za tę cenę i przy tej ilości narzędzi możemy to przełknąć. Wszystkie dłutka są zapakowane w plastykowy blichtr, który nie posłuży nam za długo. Warto więc skroić sobie jakiś pokrowiec, aby zabezpieczyć narzędzia przed uderzaniem o siebie nawzajem. Posłużą nam wtedy o wiele dłużej.
Mnie osobiście przeszkadza w tym zestawie brak najmniejszego dłutka o przekroju w kształcie litery U. Na własne potrzeby zagiąłem sobie jedno z płaskich dłutek w kształt dłutka U i jest ok. Obecnie ten zestaw nie jest już produkowany. Można jeszcze trafić na jakieś zapasy magazynowe lub kupić ten komplet z “drugiej ręki”.

spacer

Zestaw 25 narzędzi do carvingu firmy Triangle w twardej walizce – wycofany z produkcji, ale jeszcze dostępny na rynku

zestaw do Carvingu w walizce
Narzędzia triangle

Jeden z droższych zestawów na rynku. Dużo elementów, wysoka jakość wykonania narzędzi oraz walizki i etui w postaci twardej pianki, utrzymującej narzędzia w stałym położeniu i zabezpieczającym je przed wzajemnym uderzaniem. Cena tego zestawu to około 850 zł. Widziałem już zarówno promocje na ten zestaw na kwotę 200 zł, ale też zdarzyło mi się zaobserwować cenę w okolicach tysiąca złotych. A to już duża różnica, trzeba więc być czujnym!
Same narzędzia w tej ilości stwarzają realne zagrożenie, że nie wszystkich będziemy używać. Na pewno z tego zestawu przydadzą nam się wszystkie dłutka typu U i V oraz wszelkie dłutka karbowane. Jeżeli posiadamy już kulkownicę do owoców czy np. nóż tajski albo sierp to już raczej tego z zestawu nie będziemy używać. Narzędzia do spirali jak dla mnie nie są rewelacyjne i osobiście ich nie używam. Ale to może być już także kwestia gustu. wszystkie dłutka mają wygodną rękojeść, która bardzo dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się. Polecam ten zestaw dla osób, które działają w carvingu i wiedzą, że nie jest to tylko krótkotrwała przygoda ze sztuką rzeźbienia.

Zestaw 20 elementowy Triangle
Zestaw Triangle

Obecnie zestaw ten jest sprzedawany w innej postaci. Podobnie jak przy walizce Bornera zrezygnowano z twardej walizki na rzecz miękkiego futerału, pokrowca. Osobiście kupiłem zestaw w nowym wydaniu (20 elementów). Wszystkie dłutka i noże na pewno wykorzystacie z tego zestawu. Cena w nowej odsłonie to około 700 zł. Jest to ciągle dużo, ale trzeba przyznać, że również ilość narzędzi jest spora. No i co należy wiedzieć, że jeżeli chodzi o dłutka to Triangle niezmiennie od lat pozostaje czołówką wśród narzędzi do carvingu na świecie! Futerał posiada haczyk, na którym możemy powiesić całość i mieć wygodny dostęp do wszystkich narzędzi. Zestaw ten nie posiada noża do carvingu. Jest na niego przewidziane miejsce. Producent chyba słusznie założył, że nóż to dla każdego sprawa indywidualna i każdy i tak będzie używał tego, który mu najbardziej pasuje. Ja do tego zestawu dołączyłem sobie nóż syjamski firmy Kom Kom.

spacer

Zestaw do carvingu 5-elementowy Triangle – Soap Carving

Zestaw 5-elementowy Triangle
Zestaw do Carvingu

Jest to ciekawy zestaw przeznaczony do rzeźbienia w mydle. I chyba tylko i wyłącznie okładka o tym świadczy bowiem są to identyczne narzędzia jak do rzeźbienia w owocach, te same modele, te same “sztuki”. Owszem, w zestawie jest zawarta również instrukcja rzeźbienia w mydle i kilka wzorów więc faktycznie nacisk jest na mydełka. Dostajemy w zestawie trzy dłutka U, jedno V i jeden nóż tajski. Fajny zestaw, fajne narzędzia – b. dobra jakość. Opakowanie plastikowe, raczej nie nadaje się do dłuższego używania. Będziemy musieli zaopatrzyć się później w jakiś pokrowiec, aby narzędzia nie niszczyły się w czasie przechowywania i transportu. Cały zestaw kosztuje około 170 zł. (Za poszczególne narzędzia osobno zapłacimy 47 + 31 +31 +31 +31 czyli 171 zł)

spacer

Zestaw 3-elementowy do Carvingu Triangle – Basic Set

Zestaw do carvingu Basic
Zestaw 3-el Triangle

Jeden z najbardziej podstawowych zestawów do carvingu. Mamy tutaj nóż tajski, dłutko u i dłutko V. Cena całego zestawu to około 115 zł. Osobno kupując nóż (47zł), dłutko U (31 zł) oraz dłutko V (31 zł) zapłacimy łącznie 109 zł. Dla mnie pozycja warta rozważenia. Cena jest ok, a otrzymujemy b.dobry produkt. Podobnie jak powyżej, plastikowe opakowanie służy raczej na początku używania, później musimy zadbać o jakiś futerał lub etui. Pamiętajmy, że dłutka do carvingu i noże przechowywane luzem obijają się o siebie, wskutek czego szybciej się niszczą!

spacer

Jeśli chcielibyście abym opisał swoje doświadczenia z jakimś innym zestawem to śmiało piszcie w komentarzach o jakim zestawie chcielibyście poczytać.

Paweł Sztenderski

Oznaczone , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 opinii z “NOŻE I NARZĘDZIA DO CARVINGU

  1. Vеry interesting details you have oƅserved, regards for pսttіng up.

  2. I am really thankfuⅼ tο the holder of this site
    who has shared this wonderfuul piece of writіng at at
    this place.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *