carving

Cztery złote medale Polaków podczas czeskiego Dyniowego Sampionatu

DYNIOVY SAMPIONAT 2015

Dyniowy Sampionat, Ceske Budejovice, 12.11.2015

dynovy_sampionatCztery złote medale Polaków podczas czeskiego Dyniowego Sampionatu!

W miniony czwartek odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Czech w rzeźbieniu w dyniach. Tym razem zawody tego cyklu odbyły się w Czeskich Budziejowicach. W konkursie wzięli udział zawodnicy z Czech oraz Polski. Polskę reprezentowali Dominika Sadowska oraz Paweł Sztenderski – oboje z teamu Carving-Art. Czesi również wystawili najzdolniejszych zawodników, wśród których znalazła się Eliska Vostalova (obok Ludka Prochazki – organizatora konkursu – jest najbardziej utytułowaną czeską zawodniczkę) oraz bardzo zdolny Vojtech Petrela. W gronie startujących znalazł się również ubiegłoroczny zwycięzca Radek Vrana, a także Svestka Pavel, laureat 5 miejsca zeszłorocznych zawodów.

Głównym organizatorem konkursu był Ludek Prochazka z Czech Carving Studio.

Uczestnicy Dyniowego Sampionatu 2015
Uczestnicy Dyniowego Sampionatu 2015

Konkurs składał się z czterech konkurencji. Kategoria D była przeznaczona dla debiutantów i polegała na przygotowaniu pracy w dyni piżmowej. Kategorię C stanowiła rywalizacja o najstraszniejszą dynię z motywem halloween. Pozostałe dwie kategorie składały się łącznie na końcową klasyfikację Dyniowego Sampionatu. W kategorii B zawodnicy mieli za zadanie przygotować pracę dekoracyjną składającą się w co najmniej 75 % z dyni. Wszystkie prace w powyższych kategoriach były przygotowane wcześniej. W ostatniej kategorii – Kategorii A – zawodnicy rzeźbili na żywo z dyni oraz dodatkowych czterech surowców. Najciekawsze prace mogliśmy oglądać w kategorii B (rzeźba z dyni) oraz w kategorii C (dynia halloween). Prace te zawodnicy przygotowywali przed konkursem, a na jej ekspozycje mieli około dwóch godzin, już na miejscu.

KATEGORIA C

W kategorii C – dynia halloween – bezkonkurencyjny był Paweł Sztenderski (POL). Druga była Horka Radka (CR) a trzeci Paveł Svestka (CR).

KATEGORIA B

W kategorii B – rzeźba z dyni – ponownie najlepszy okazał się Paweł Sztenderski (POL). Tuż za nim uplasowała się Dominika Sadowska (POL) oraz Eliska Vostalova (CR). Czwarte miejsce zajął Vojtech Petrzela. Prace pierwszych czterech zawodników zdecydowanie odstawały poziomem od pozostałych ekspozycji. Ta kategoria zaliczana była do ostatecznej, końcowej klasyfikacji zawodów.

 

KATEGORIA A

Ostatnią konkurencją była konkurencja LIVE Carving – kategoria A – gdzie zawodnicy oprócz dyni, mieli za zadanie wyrzeźbić cztery dodatkowe surowce. Organizatorzy przewidzieli czas 180 minut na tę konkurencję. Konkurencję tę wygrała Eliska Vostalova (CR) przed Vojtechem Petrzela (CR) oraz Dominiką Sadowską (POL).

spacer

Prace były oceniane przez jury w składzie:

  • Bc. Marie Paprstkářová,
  • Miloš Skořepa,
  • Ladislav Pakosta

Końcowa klasyfikacja konkursu wyglądała następująco:

1. Eliska Vostalova – CR
2. Vojtech Petrzela – CR
3. Dominika Sadowska – POL

4. Paweł Sztenderski – POL
5. Sedlaříková Zdeňka – CR
6.Radek Vrana – CR
7. Pavel Svestka – CR
8. Horka Radka – CR
9. Benackova Marie – CR
10. Koumarova Martina – CR
11. Dubisar Jaromir
12. Fiebinger Jan – CR
13. Hak Daniel – CR
14. Stol Tomas – CR
15. Jankovicova Martina – CR
16. Pham Duy Minh – CR
17. Lackova Zlatuse – CR
18. Neuvritova Lucie – CR
19. Cechova Zuzana – CR
20. Rihankova Aneta – CR
21. Vejtasa Vojtech – CR

Polacy oprócz znakomitych nastrojów przywieźli łącznie pięć medali. Paweł Sztenderski wzbogacił się o dwa złote medale i dwa puchary za I miejsca (Kat. B i Kat. C) oraz jeden srebrny medal (Kat. A). Dominika Sadowska również przywiozła dwa złote medale (Kat. A i Kat. B) oraz puchary za II miejsce (Kat. B) oraz za trzecie miejsce (kat. A). Nasza zawodniczka zajęła również III miejsce w łącznej klasyfikacji Dyniowego Sampionatu 2015.

(…) czuję wielką radość, nie spodziewałam się takiego sukcesu, bo konkurencja deptała nam po piętach, jednak udało się. Na naszych szyjach zawisły złote medale (…) – mówi Dominika Sadowska.

(…) Był to mój czwarty start w czeskich zawodach. Poprzednie trzy zakończyły się moim zwycięstwem (Gastro Hradec Cup 2013 oraz 2014, Melonouvy Sampionat 2013). Tym razem zająłem czwarte miejsce co oznacza, że konkurencja nie śpi :-) Szczególnie cieszy mnie postawa Dominiki, która nie dość, że jako moja uczennica zajęła miejsce na podium, oczko wyżej ode mnie, to jeszcze pokonała niemały stres związany z pierwszym startem w zagranicznym konkursie! Cieszę się z takiego osiągnięcia, bo gdy dodać zdobyte niedawno Vice Mistrzostwo Polski przez Dominikę, to zdecydowanie widać jak silny zespół udało mi się stworzyć! (…) – dodaje Paweł Sztenderski

(…) nasz sukces, tegoroczny jak i również ten z 2013 i 2014 roku to jednak nie tylko nasza zasługa. Wiadomo, że umiejętności to jedno, ale w tak odległych konkursach bardzo ważna jest logistyka całej wyprawy. W tym miejscu musimy wspomnieć o wsparciu jakie dostaliśmy od właścicieli Hotelu u Michalika w Pszczynie oraz od właścicieli Karczmy Pod Jemiołą w Ćwiklicach k/Pszczyny. Tamtejsza definicja gościnności, którą zaznajemy podczas każdego pobytu powinna być sprawdzona przez każdego, kto przejeżdża przez tamte okolice! Dla nas wyprawa z Wejherowa do Pszczyny, 600 km, to była zaledwie nieco większa połowa drogi, gdyż z Pszczyny ciągle pozostawało 450 km do Czeskich Budziejowic (…) – kontynuuje Paweł Sztenderski

(…) tak długa wyprawa na pewno odcisnęła piętno na naszym samopoczuciu w dniu konkursu. Prace przywiezione przez nas na konkurs były najlepszymi w swych kategoriach. Natomiast to co wycinaliśmy na żywo zostało ocenione już nieco gorzej! Zmęczenie na pewno dało się więc we znaki! Jednak jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów, zwłaszcza, że zarówno ja jak i Paweł, startowaliśmy w tym konkursie po raz pierwszy! Poza tym mieliśmy ogromny doping z Polski, który cały czas dodawał nam sił (…) – dodaje Dominika Sadowska

 

 

Oznaczone , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *