carving

Dyniowy Sampionat 2017

Organizowany w Czechach Dyniowy Sampionat od lat nazywany jest potocznie mistrzostwami w rzeźbieniu w dyniach. Bardzo często w tym konkursie biorą udział reprezentanci naszego kraju. Tak było dwa lata temu kiedy to Dominika Sadowska po raz pierwszy stanęła do boju w konkursie międzynarodowym. Teraz było zupełnie inaczej. Świadomi swoich umiejętności jechaliśmy bić się o najwyższe lokaty.

Dyniovy Sampionat składał się z 2 konkurencji. Jedna z nich to praca przywieziona o tematyce „wiersz“, bardzo rozległy temat, który pozwalał nam na prawdziwą dowolność w wyborze wiersza, który chcemy przedstawić za pomocą rzeźb z warzyw i owoców. Dominującym materiałem musiała być oczywiście dynia. Dominika zdecydowała się wziąć na swoje barki wiersz pt. „Dzban“ . Paweł natomiast wybrał wiersz pt. „Pocałunek“ Poniżej zdjęcia ich prac.

Kolejną konkurencją była praca wykonana na żywo. Temat dowolny, surowcem głównym oczywiście dynia, jednak musiała być to rzeźba, same motywy kwiatowe nie wchodziły w grę. Czas na wykonanie to 4 godziny, mająca w połowie czasu półgodzinną przerwę. Ta konkurencja wchodziła także w skład drugiego konkursu „Euro Live Carving Cup“.

Paweł zdecydował się zrobić pawia z dyni, a Dominika rzeźbioną twarz z dyni i batata okraszone kwiatami.

Wyniki Dyniowego Sampionatu 2017

Na pierwszy rzut zostały ogłoszone wyniki konkurencji dotyczącej tematu Halloween. Ta kategoria co prawda nie była wliczana do końcowej klasyfikacji, ale zgodnie z tradycją stanowiła istotny element targów oraz wystawy i zawodnicy w niej startujący zostali nagrodzeni medalami w zależności od zajętego miejsca i zdobytych punktów. Łącznie w tej kategorii wzięło udział 10 uczestników, 8 Czechów i dwoje Polaków – Dominika i Paweł. Trzecie miejsce zdobyła czeszka Koumarová Martina, drugie miejsce zajął Paweł Sztenderski, a wygrała Dominika Sadowska. Po pierwszym rozstrzygnięciu, przyszło nam usłyszeć wyniki z kategorii B – „wiersz“, w której wzięło udział 13-stu uczestników. Tym razem 11 Czechów i ponownie dwoje reprezentantów Polski  – Sztenderski i Sadowska. Emocje rosły w miarę upływającego czasu. Na najniższym stopniu podium stanęła Czeszka – Horká Radka, zajmując 3 miejsce. A dwa pozostałe miejsca trafiły ponownie w ręce Polaków. Dominika zajęła drugie miejsce, natomiast Paweł pierwsze. To nie był jednak koniec wyników. Zostało jeszcze ogłoszenie Absolutnego zwycięzcy Dyniovego Sampionatu,  podliczając punkty z kategorii A (praca na żywo) i B (praca przywieziona – „wiersz“). Tytuł ten został przyznany Dominice Sadowskiej!

Oznaczone , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *