Historia Carvingu w Polsce – lata 2005 – 2015

Historia Carvingu w Polsce

Pierwszy w Polsce Instytut Sztuki Carvingu.

Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu
Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

Sztuka Carvingu, czyli dekoracyjne rzeźbienie owoców i warzyw stało się już na tyle popularną dziedziną w Polsce, że powstał pierwszy w kraju Instytut tej sztuki. Instytut Sztuki Carvingu uroczyście otwarto w Wejherowie w dniu 28 stycznia 2015 (z dniem 1.04.2016 został przeniesiony do Redy). Sprawcami tego wydarzenia byli Panowie Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech – uznani w kraju i za granicą mistrzowie carvingu.

(…) Stworzenie Instytutu Sztuki Carvingu było moim marzeniem od kiedy tylko zajęliśmy się z Pawłem carvingiem. Dzisiaj to marzenie staje się faktem i jako czwarty kraj w Europie możemy poszczycić się stacjonarną placówką oświatową w tej widowiskowej płaszczyźnie (…) – mówi Grzegorz Gniech, współzałożyciel polskiego Instytutu Carvingu. (…) do tej pory Instytut Sztuki Carvingu działał m.in. w Czechach, Niemczech, Rosji oraz w wielu krajach azjatyckich. Jako reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata i zawodach olimpijskich odnosimy duże sukcesy. Instytut Sztuki Carvingu oznacza, że również pod względem szkoleń i kursów carvingu jesteśmy w czołówce światowej (…) – dodaje Paweł Sztenderski – aktualny Vice Mistrz Świata w Carvingu. (…) Posiadamy bogate doświadczenie w dziedzinie carvingu. W Polsce wygraliśmy wszystkie konkursy carvingowe, mało tego, zwyciężaliśmy również w konkursach europejskich. Z naszego doświadczenia korzystają również europejscy carverzy – jestem jurorem międzynarodowego konkursu Melounovy Sampionat (…) – kontynuuje Paweł Sztenderski.

Otworzenie Instytutu Sztuki Carvingu w Polsce to jasny sygnał w Europie, że Polacy mają mocną pozycję w świecie carvingu.

Obecnie Polski Instytut Sztuki Carvingu mieści się w Redzie na Wybrzeżu. W uroczystości otwarcia Instytutu w dniu 28.01.2015 r. udział wzięli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Grzegorz Gniech i Paweł Sztenderski na tę okoliczność przygotowali kilka niespodzianek.

Nim doszło do symbolicznego otwarcia, gospodarze Instytutu zaprosili gości na prezentację w głąb historii naszej przygody z carvingiem i historii polskiego carvingu.

 

Zobacz również inne linki na ten temat:

 

Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu
Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

Prezentację prowadzili Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech.

(…) w roku 2006 po raz pierwszy spotkałem się ze sztuką dekorowania owoców i warzyw. Było to podczas mojej pracy na Hawajach i Alasce (…) – mówił Paweł Sztenderski. Jego słowa obrazowały zdjęcia pierwszych prac oraz fotografie imponującego statku pasażerskiego Island Princess, na którym pracował.

(…) Naszą wspólną pasją carving stał się w roku 2007, kiedy Paweł zaczął pracować w hotelu, w którym pracowałem ja – dodał Grzegorz Gniech.  Kiedy w roku 2008 daliśmy z Pawłem pokaz swoich możliwości przed szerszą publicznością wiedzieliśmy już, że carving stanie się częścią naszego życia (…)

(…) W tamtym czasie w Internecie panowała niepodzielnie Nasza-Klasa. Serwis społecznościowy był swoistym okienkiem na świat. Publikowane przez nas w tym serwisie zdjęcia zobaczył Krzysztof Wierzba i postanowił się z nami spotkać.  Pojawił się u nas w hotelu w roku 2009. Tak zaczęła się nasza ogólnopolska przygoda z carvingiem (…) – opowiadał Paweł Sztenderski.

Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu
Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

W tym momencie głos zabrał Krzysztof Wierzba i opowiadał o tym jak carvingiem pasjonował się już od kilku lat i jak podjął próby zjednoczenia środowiska osób zajmujących się carvingiem.

(…) Swoją przygodę z carvingiem również zacząłem podczas pracy w gastronomii. Było to w roku 2005. Wtedy też zacząłem szukać w Polsce osób, które podobnie jak ja rzeźbią w owocach i warzywach – mówił Krzysztof Wierzba. Znalazłem Marka Rybackiego, Darka Ślusarczyka oraz Mirka Bobrowskiego. Wtedy doszło też do naszych pierwszych spotkań, a potem już lawina carvingowa ruszyła. Byłem pomysłodawcą ogólnopolskiego stowarzyszenia. Postanowiliśmy, że grupa będzie nazywać się Carving Team Poland. Już w roku 2007 odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Carvingu. Rok później kolejne. Byłem współorganizatorem obu pierwszych edycji, które odbywały się w Starych Jabłonkach podczas Festivalu Sielawa Blues. Do naszej grupy dołączali kolejni sympatycy carvingu i nasze grono carvingowe rosło z każdą chwilą. Podczas Gdańskiego Carving Show w 2008 oficjalnie ogłosiliśmy zawiązanie Polskiej Grupy Carvingowej – Carving Team Poland. W roku 2009 zaprosiłem Pawła i Grzegorza do udziału w kolejnym Gdańskim Carving Show, które organizowałem już po raz trzeci, i tak również oni stali się częścią naszej polskiej rodziny carvingowej (…)  – opowiadał Krzysztof Wierzba

 

Historia Carvingu w Polsce – Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

W tym czasie carving w Polsce staje się co raz bardziej popularny. Wszyscy członkowie nieformalnej grupy carvingowej działają na rzecz promocji tej sztuki. Do końca roku 2010 odbyło się wiele pokazów i eventów z carvingiem w roli głównej lub w tle. Ponadto rękami swoich członków grupa zorganizowała ogólnopolskie konkursy (w nawiasie nazwisko organizatora):

  • Mistrzostwa Polski w Carvingu – 2007, 2008 (Krzysztof Wierzba), 2010 – Dariusz Ślusarczyk, Marek Rybacki
  • Puchar Polski w Skierniewicach – 2009, 2010 – Tomasz Szpalek
  • Ogólnopolskie Zmagania Carvingowe – 2009, 2010 – Łukasz Szewczyk
  • Festival Carvingu – 2009, 2010 – Mirosław Bobrowski

 

Pojawiły się również pierwsze książki o sztuce carvingu (Marek Rybacki, Dariusz Ślusarczyk, a później  serie książek Rajmunda Królika).

Carving rozwijał się również w Europie, szczególnie u naszych sąsiadów Czechów i Słowaków. Tam również odbywały się liczne konkursy, których współorganizatorem był Ludek Prochazka, założyciel Czech Carving Studio. Polacy z powodzeniem występowali poza granicami naszego kraju. Tomasz Szpalek  zajął drugie miejsce w Czech Carving Cup 2008, zaś Mirosław Bobrowski zdobył trzy złote medale podczas Slovakia Carving Cup 2008 oraz zdobył srebrny medal na Olimpiadzie IKA 2008. Polacy za sprawą Mirosława Bobrowskiego, Mariusza Gachewicza, Łukasza Szewczyka, Tomasza Szpalka, Wiesława Miotka i Piotra Wasika udanie startowali również w Melonouvym Festivalu (od 2012 Melonouvy Sampionat). W roku 2010 Piotr Wasik został pierwszym polakiem, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie carvingowym (Melonouvy Festival). Również w 2010 roku miał miejsce kolejny sukces polskiego carvingu na arenie międzynarodowej – Mirosław Bobrowski zdobył złoty i brązowy medal podczas Kulinarnego Pucharu Świata w Luxemburgu.

Również na arenie ogólnopolskiej dużo się działo. W Mistrzostwach Polski zwyciężali Marek Rybacki (2008) oraz Piotr Wasik (2010), który swoje zwycięstwa (również Festival Carvingu – 2009, 2010) przeplatał z Mariuszem Gachewiczem (Puchar Skierniewic 2009, 2010; Ogólnopolskie Zmagania Carvingowe 2009).

Przełom roku 2010 i 2011 to z kolei ogólnopolskie sukcesy Pawła Sztenderskiego, który zwyciężał w czterech kolejnych konkursach (Ogólnopolskie Zmagania Carvingowe 2010, Turniej Carvingowy w Grucznie 2011, Mistrzostwa Polski 2011 oraz Puchar Polski 2011). Na Festivalu Carvingu z kolei po raz trzeci z rzędu zwyciężył Piotr Wasik (2011).

W roku 2011 po raz pierwszy podjęto próby sformalizowania stowarzyszenia Carving Team Poland. Jednak nie udaje się zarejestrować stowarzyszenia w sądzie w Warszawie. Członkowie grupy działają nieprzerwanie i dalej promują sztukę carvingu. Pojawia się kolejna polska książka w dziedzinie tworzenia dekoracji z owoców i warzyw (Łukasz Szewczyk, Piotr Wasik). W 2011 w Niemczech odbywają się kolejne zawody Mistrzostw Europy. Mamy reprezentację drużynową (Łukasz Szewczyk, Piotr Wasik, Grzegorz Sibon), która wśród ekip zespołowych zajmuje drugie miejsce oraz pierwszego polskiego sędziego w carvingowym konkursie na poziomie europejskim – Mirosław Bobrowski.

Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu
Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

Kiedy mówimy o początkach formalizowania się stowarzyszenia Carving Team Poland nie sposób wspomnieć o roku 2012 i osobie Mariusza Gachewicza. Spośród zebranych gości nie zabrakło również i jego więc to Mariusz zabrał głos i opowiadał o tym jak ten czas widział swoimi oczami.

(…) Od początku istnienia Carving Team Poland działało jako grupa nieformalna. Powodowało to wiele utrudnień i komplikacji. Od początku chciałem, aby grupę zarejestrować jako stowarzyszenie. Kiedy nie udało się tego zrobić w latach 2011-2012 w Warszawie zaproponowałem, aby zadania tego podjęli się Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech. Widząc ich skuteczność w działaniu byłem pewien, że to odpowiednie osoby. Jak widać dzisiaj, nie pomyliłem się w swojej ocenie (…) – mówił Mariusz Gachewicz.

Ostatecznie w  dniu 27 lutego 2013 Grzegorz Gniech i Paweł Sztenderski rejestrują stowarzyszenie Carving Team Poland w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Wcześniej jednak, odbyły się wybory władz.

(…) Cieszę się, że to mnie wybrano Prezesem Stowarzyszenia Carving Team Poland – mówił dalej Mariusz Gachewicz.  To wielka odpowiedzialność, ale jednocześnie oznaka zaufania jaką jestem darzony w gronie carvingowym (…) – kontynuował.

Rok 2012 to również szczególny rok dla założycieli Instytutu Sztuki Carvingu. Na arenie ogólnopolskich konkursów po raz pierwszy zwycięża Grzegorz Gniech (Puchar Polski). Ale to debiut na arenie międzynarodowej jest dla nich szczególnym wydarzeniem. (…) Jechaliśmy do Erfurtu zdobyć doświadczenie, zobaczyć jak to jest na zagranicznym konkursie. W najśmielszych snach nie przypuszczałem, że wrócimy z Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej IKA 2012 z brązowymi medalami! Dodatkowo muszę zaznaczyć, że W Olimpiadzie IKA 2012 startowało blisko 2 tysiące zawodników z 54 krajów świata (…) – opowiadał zebranym Grzegorz Gniech. Oprócz Pawła Sztenderskiego i Grzegorza Gniech, brązowe medale z Olimpiady IKA 2012 przywieźli również Łukasz Szewczyk oraz Piotr Wasik.

To właśnie ta czwórka zawodników skutecznie zdominowała polską sceną carvingową na kolejne lata. Od zwycięstwa Mariusza Gachewicza w Skierniewicach we wrześniu  2010 roku, już tylko oni wygrywali ogólnopolskie zawody carvingowe:

  • Paweł Sztenderski 6 zwycięstw – (Ogólnopolskie Zmagania Carvingowe 2010; Turniej w Grucznie 2011, 2014; Mistrzostwa Polski 2011; Puchar Polski 2011; Olimpiada Carvingowe Grafitti 2013)
  • Piotr Wasik 5 zwycięstw – (Festival Carvingu 2011; Mistrzostwa Polski 2012, 2013, 2014; Turniej w Grucznie 2012)
  • Grzegorz Gniech 3 zwycięstwa – (Puchar Polski 2012; Festival Carvingu 2013; Turniej w Grucznie 2013)
  • Łukasz Szewczyk 1 zwycięstwo – Festival Carvingu 2012

Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech bardzo udanie startowali również w międzynarodowych konkursach w Czechach. W roku 2013 Polska wzbogaciła się o kolejnego zwycięzcę w zagranicznych konkursach. Paweł Sztenderski zwyciężył w Gastro Hradec Cup 2013 (wygrał wszystkie konkurencje – 3 złote medale) oraz wygrał organizowany w ramach tych samych zawodów Melonouvy Sampionat 2013 zdobywając kolejny złoty medal. Tuż za nim w obu konkursach plasował się Grzegorz Gniech.  W roku 2014 Paweł Sztenderski ponownie zwyciężył w Gastro Hradec Cup. Natomiast Grzegorz Gniech pokonał wszystkich rywali w Melonouvym Sampionacie 2014 . W tym prestiżowym konkursie nasz kraj doczekał się drugiego (po Mirosławie Bobrowskim) sędziego w międzynarodowym konkursie carvingowym – Paweł Sztenderski.

W roku 2013 pojawiła się kolejna książka o carvingu (“Kurs Carvingu. Poziom Podstawowy. Podręcznik do ćwiczeń” Grzegorz Gniech, Paweł Sztenderski).

Również w roku 2013 Łukasz Szewczyk oraz Piotr Wasik zdobyli brązowy medal w jednej z konkurencji Mistrzostw Europy w Moskwie.

Na fali popularności stowarzyszenie Carving Team Poland organizuje ogólnopolski konkurs wyłącznie dla debiutantów – zwycięża Dominika Sadowska.

W roku 2014 odbywają się najbardziej prestiżowe zawody w świecie kulinarnym.  Polskie środowisko carvingowe udanie reprezentowali Grzegorz Gniech oraz Paweł Sztenderski. Oboje zdobywają srebrne medale podczas Kulinarnego Pucharu Świata w Luxemburgu.

Przed zakończeniem prezentacji z historii sztuki carvingu w Polsce panowie Grzegorz Gniech oraz Paweł Sztenderski opowiedzieli o jeszcze jednym konkursie carvingowym:

(…) to konkurs szczególnie nam bliski (…) – mówił Grzegorz Gniech. Paweł Sztenderski dodawał: (…) od początku działalności szkoleniowej zgłaszano nam zapotrzebowanie na ogólnopolski konkurs dla uczniów. Postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel .Tak właśnie zrodziły się Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Pierwsze edycja odbyła się w roku 2012 w Gdańskim ZOO. Kolejne edycje w latach 2013-2015 odbyły się już w Wejherowie, w Hotelu Olimp Resport & Spa (…)

 

Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu
Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

W tym miejscu głos zabrał Maciej Naskręt, właściciel Hotelu Olimp Resort & Spa.

(…) Kiedy spotkałem Pawła i Grzegorz podczas 15-lecia Izby Przemysłowo-Handlowej, które odbywało się w moim hotelu,  zaciekawiłem się ich działalnością. Pomyślałem, że zamiast organizować zawody w Gdańsku, można to zrobić tutaj, w Wejherowie. Zaproponowałem im współudział w organizacji zawodów i tak Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów zawitały do wejherowskiego Olimpu (…) – mówił Maciej Naskręt

Otwarcia pierwszego i jedynego polskiego Instytutu w sposób symboliczny dokonali Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego, Mariusz GachewiczPrezes stowarzyszenia Carving Team Poland oraz pomysłodawcy oraz założyciele Instytutu Grzegorz Gniech, Vice Mistrz Świata w Carvingu, skarbnik stowarzyszenia Carving Team Poland i Paweł Sztenderski, Vice Mistrz Świata w Carvingu, sekretarz stowarzyszenia Carving Team Poland.

Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu
Otwarcie Instytutu Sztuki Carvingu

Założyciele Instytutu Carvingu za cel postawili sobie m.in. statutowe działania Stowarzyszenia Carving Team Poland

Cele i zadania:

  • Promowanie  szeroko pojętej sztuki kulinarnej a w szczególności sztuki rzeźbienia w warzywach, owocach i produktach spożywczych  takich jak m.in.: sery, wędliny, chleb itp.
  • Podnoszenie kwalifikacji i samokształcenie wszystkich członków stowarzyszenia
  • Kształtowanie etyki społecznej i zawodowej członków stowarzyszenia
  • Pomoc charytatywna osobom potrzebującym

 

Realizację tych celów będziemy osiągać m.in. poprzez następujące zadania:

  • prowadzenie działalności doradczej i promocyjnej
  • organizowanie spotkań, konferencji, seminariów, szkoleń, warsztatów, wykładów, konkursów itp.,
  • wydawanie książek, czasopism, broszur i in.,
  • opracowywanie, koordynowanie i wdrażanie różnorodnych projektów
  • organizowanie, prowadzenie i wspieranie działań edukacyjnych,
  • współpracę z organizacjami charytatywnymi,
  • uczestniczenie w konkursach i pokazach carvingowych i kulinarnych,
  • promowanie wartości olimpijskich, z jej naczelną zasadą fair-play oraz wzajemnego poszanowania,
  • utworzenie drużyny reprezentującej stowarzyszenie i Polskę podczas konkursów międzynarodowych,
  • organizowanie spotkań koleżeńskich.

Nie było to koniec niespodzianek na ten dzień.

Tuż po otwarciu Instytutu Sztuki Carvingu uroczyście zaserwowano po lampce szampana. Wszyscy goście mogli również częstować się przekąskami przygotowanymi przez Hotel Olimp Resort & Spa. Nie zabrakło również fontanny czekoladowej przygotowanej przez firmę Choco Cream z Wejherowa.

Po części oficjalnej był czas na wywiady

(…) propagowanie mamy już troszeczkę za sobą! To internet bardzo dużo zrobił, dużo zrobili członkowie stowarzyszenia jak Paweł z Grzegorzem, to spowodowało, że coraz więcej osób kształcących się w gastronomi zainteresowało się carvingiem, bo carving i gastronomia idzie w jednym kierunku –  lubimy dobrze zjeść i lubimy jak to dobrze wygląda (…)  – mówił Mariusz Gachewicz, Prezes Stowarzyszenia Carving Team Poland

Paweł Sztenderski  dopowiadał (…) chcemy, żeby było tutaj fizyczne miejsce, gdzie czuć tego ducha carvingu wszem i wobec. Nie było jeszcze takiego miejsca w Polsce – to jest pierwsze. Chcemy, żeby to było miejsce spotkań, miejsce w którym przygotowujemy się do konkursów, miejsce w którym organizujemy prelekcje na temat carvingu, ale też żywności i zdrowego odżywiania wśród młodzieży i przedszkolaków (…)

Zdaniem Gabrieli Lisius, Starosty Powiatu Wejherowskiego,  Instytut Sztuki Carvingu to duża promocja dla naszego regionu (…) na organizowane zawody przyjadą sympatycy tej sztuki nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. A więc poprzez promocję sztuki carvingu będziemy promować również nasze miasto i powiat (…)

 Organizatorzy uroczystości pragną serdecznie podziękować

  • Pani Gabrieli Lisius, Staroście Powiatu Wejherowskiego, Panu Piotrowi Syrockiemu, Naczelnikowi Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu, Pani Bożenie Olszewskiej z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami za wsparcie i pomoc w znalezieniu lokalu dla naszego Instytutu
  • Panu Markowi Pankowi i Pani Agnieszce Czerskiej ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie za pomoc w zarejestrowaniu Stowarzyszenia Carving Team Poland
  • Hotelowi Olimp Resort & Spa za wieloletnią współpracę oraz pomoc w organizacji otwarcia Instytutu i obsługę gastronomiczną tego wydarzenia
  • Firmie Choco Cream za przygotowanie poczęstunku w formie fontanny czekoladowej
  • lokalnym mediom za rzetelną relację z tego wydarzenia (Twoja Telewizja Morska, Express Powiatu Wejherowskiego, Radio Kaszebe)

Serdecznie dziękujemy również przybyłym gościom i zapraszamy ponownie do Instytutu Sztuki Carvingu w Redzie (do 31.03.2016 w Wejherowie).

Instytut Sztuki Carvingu
ul. Obwodowa 29A/U6
84-240 Reda
tel. 501 661 862

Historia najnowsza 

Podczas zawodów Pucharu Polski w 2015 dochodzi do przerwania trwającej od 2010 roku pasy nieustannych zwycięstw najlepszej czwórki w środowisku carvingowym (Wasik, Sztenderski, Gniech, Szewczyk). Puchar Polski zdobywa Dominika Sadowska, stając się równocześnie pierwszą Polką, która zwycięża w otwartym, ogólnopolskim konkursie carvingowym. W II olimpiadzie Dekoracji z Warzyw i Owoców “Carvingowe Graffiti” zwycięża Paweł Pniewski a kończące rok carvingowy Mistrzostwa Polski wygrywa Grzegorz Gniech. W roku 2016 Dominika Sadowska ponownie zwycięża w Pucharze Polski w Carvingu.

 

źródła:

  1. materiały i archiwa własne
  2. www.Carving-Art.pl
  3. Telewizja TTM
  4. Papaja.pl
  5. Carving-Studio.eu
  6. gastrona.pl
  7. http://gastroexpo.amberexpo.pl/title,OLIMPIADA_DEKORACJI_Z_WARZYW_I_OWOCOW,pid,2549.html

 

Zobacz również:

 

(c) Paweł Sztenderski