carving

NOC MUZEÓW 2015

NOC MUZEÓW 2015

Rzeźbione arbuzy – poczet książąt pomorskich
Rzeźbione arbuzy – poczet książąt pomorskich

Co roku w Noc Muzeów instytucje przeżywają prawdziwe oblężenie, nocnym fanom niestraszne są długie kolejki do wejścia, tak charakterystyczne dla tego wydarzenia. Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą.

Nie inaczej było i w tym roku. W sobotę 16 maja w Wejherowie impreza przyciągnęła tysiące zwiedzających. Goście krążyli między ratuszem, a muzeum, po drodze zwiedzając podziemia kościoła klasztornego. Jak podaje magistrat, w tym roku padł rekord, aż 3 tysiące osób wybrało się na to niezwykłe wydarzenie!

Wiele atrakcji przygotowało także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. W tym roku zagościła tu tematyka indiańska, a mianowicie „Kaszubi – polscy Indianie i ich rezerwaty”. Gości witał tradycyjnym indiańskim „Howgh” dyrektor Tomasz Fopke.

Przed muzeum stanęły indiańskie namioty. Była muzyka, chętni mogli wziąć udział w indiańskich tańcach. Zaś w muzeum była prezentacja o Indianach, wystawa indiańskich eksponatów i wiele innych atrakcji. Do tego biblioteczny kącik malarski dla najmłodszych, bicie okolicznościowej monety oraz wystawa dotycząca twórczości Leona Heyke.

Innym magnesem dla odwiedzających tej nocy Pałacu Przebendowskich, była również wystawa Pana Macieja Tamkuna, który przedstawił galerię obrazów „Poczet Władców Pomorza z Dynastii Sobiesławiców”.

[..]Zakochałem się w tej ziemi, ponieważ uważam, że Pan Bóg stwarzając świat najpierw stworzył Kaszuby, bo jest tu wszystko – góry, jeziora, rzeki, lasy – uznał, że to dobre więc stworzył cały świat. Nie można się nie zakochać w Kaszubach i w tej pięknej kulturze – mówi Maciej Tamkun. W albumie znajduje się 14 obrazów, które przedstawiają wizerunki władców Pomorza rządzących w XII i XIII wieku.

Taka sama tematyka rządziła również na pokazie sztuki carvingu firmy Carving-Art Paweł Sztenderski, która obrazy Pana Macieja odwzorowała na arbuzach. Wystawa Władców Pomorza przedstawiona za pomocą sztuki carvingu, przyciągnęła całą rzeszę odwiedzających. Sam autor, Pan Maciej przecierał oczy ze zdumienia, kiedy zobaczył wyrzeźbione arbuzy.

Dodatkowo, bardzo duże zainteresowanie wzbudzał pokaz na żywo w wykonaniu Pawła Sztenderskiego Mistrza Polski w carvingu oraz Dominiki Sadowskiej tegorocznej zdobywczyni Pucharu Polski. Ludzie mogli na własne oczy zobaczyć jak taka sztuka powstaje.

Źródła:

www.wejherowo.naszemiasto.pl

www.nadmorski24.pl

materiały własne

Oznaczone , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *