carving

Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów 2014 – wyniki

Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów – wyniki

Uczestnicy Mistrzostw Polski JuniorówW dniach 24 – 26 października 2014 w wejherowskim Klubie Olimp odbyła się III edycja Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów. Uczniowie z całej Polski, a także po raz pierwszy w historii mistrzostw, zawodnicy z Republiki Czeskiej, stanęli ramię w ramię by rywalizować w fantazyjnym wycinaniu i rzeźbieniu dekoracji z owoców i warzyw.

Organizatorzy Mistrzostw, firma Carving-Art Paweł Sztenderski w osobach Pawła Sztenderskiego oraz Grzegorz Gniech wraz z Klubem Olimp w Wejherowie zadbali o każdy najmniejszy szczegół, tak aby uczniowie mogli skupić się tylko i wyłącznie na rywalizacji.
Dzięki pozyskaniu szerokiego grona sponsorów oraz środków własnych uczniowie wraz z opiekunami mieli zagwarantowane pełne wyżywienie oraz zakwaterowanie, więc walka o liczne nagrody mogła przebiegać bez zakłóceń.

sponsorzy_internet

Przedsmakiem konkursu był pokaz rzeźbienia w dyniach. Było to w przeddzień konkursu, na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem, a wielu naszych gości zawitało również następnego dnia do Klubu Olimp. Dla mieszkańców Wejherowa, w słoneczne piątkowe południe, pokaz rzeźbienia przygotowało nasze grono carvingowe w osobach:

 • Jordan Bach
 • Michał Golla
 • Jarosław Galiśkiewicz
 • Dominik Bajer
 • Paweł Sztenderski
 • Grzegorz Gniech

Konkurs dla uczniów zaczął się od podróży do Wejherowa. Północ Polski wszystkich uczestników przywitała piękną, słoneczną pogodą. Piątkowe spotkanie organizacyjne rozpoczęło się zgodnie z planem. Po krótkiej odprawie regulaminowej zawodnicy losowali numery stanowisk oraz odbierali identyfikatory, które uprawniały do posiłków w czasie zawodów. W czasie odprawy każdy z zawodników losował numer stanowiska dla wybranego konkurenta. Było trochę śmiechu i zabawy, a po tym wszystkim na zawodników czekała już ciepła kolacja.

W sobotę już po śniadaniu uczniowie wraz z opiekunami zameldowali się na sali bankietowej, na najwyższym piętrze Klubu Olimp. Tam organizatorzy przygotowali miejsce na ekspozycję prac wszystkich zawodników. Zgodnie z rozlosowaną w dniu poprzednim kolejnością zawodnicy przystąpili do układania pracy przygotowanej na I Konkurencję.

Tegorocznym tematem pierwszej konkurencji była dynia z motywem nawiązującym do Miasta Wejherowo oraz Ziemi Wejherowskiej. (…) Zawodnicy nie zawiedli naszych oczekiwań – mówi Paweł Sztenderski – organizator oraz sędzia główny Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów. Już na starcie było widać rozmach oraz precyzję i staranność z jaką zawodnicy podeszli do tej konkurencji (…)

W tym samym czasie rozpoczęły się pokazy dla odwiedzających.

Pokaz sztuki rzeźbienia przygotowali członkowie stowarzyszenia Carving Team Poland oraz osoby nie należące do stowarzyszenia, ale aktywnie działające i zajmujące się carvingiem więcej niż hobbystycznie. Odwiedzający mogli podziwiać, jak powstają loga i napisy na dyniach oraz na arbuzach. Dużą atrakcją były też ręce i nogi do dyń przygotowane z dyniowych łodyg. Pokaz rzeźbienia dla odwiedzających przeprowadzili: Małgorzata Szybowska, Jarosław Galiśkiewicz, Michał Golla, Jordan Bach, Dominik Bajer, Sławomir Nawrot

• Podczas zawodów można było zasmakować kawy parzonej przez samego Mistrza Polski Baristów Marcina Rusnarczyka. Marcin oprócz serwowania wyśmienitej kawy opowiadał również o stylach i różnych smakach w świecie kawy a także udzielał wskazówek jak należy kawę przyrządzać. Co odważniejsi goście sami próbowali przygotować kawę na profesjonalnym ekspresie do kawy. A wszystko to oczywiście pod czujnym okiem Marcina Rusnarczyka, Mistrza Polski Baristów.

Wystawa prac pn. Miasto Wejherowo oraz Ziemia Wejherowska na dyniach cieszyła się ogromnym powodzeniem. Nie było ani jednego gościa, który odwiedzając Klub Olimp przeszedłby obojętnie obok tej wystawy. Podziw wśród odwiedzających udzielił się również włodarzowi Wejherowa. Prezydent Wejherowa, Pan Krzysztof Hildebrandt osobiście objął Honorowym Patronatem Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. W sobotnie południe mógł na własne oczy przekonać się jak wielkie mogą być dzieła młodych adeptów sztuki carvingu. Po otrzymaniu od nas arbuza z logiem Prezydenckiego Patronatu, Pan Krzysztof Hildebrandt oddał swój głos w konkursie na Najlepszą Pracę wg Publiczności.
Po podliczeniu głosów okazało się, że w tej kategorii zwyciężyła Eliska Vostalova przed Arkadiuszem Rosiakiem i Adrianem Jaworskim.

Później zawodnicy przeszli już na swoje stanowiska, rozłożyli swoje narzędzia i przybory do ekspozycji. Przed rozpoczęciem dalszej części zawodów zrobiliśmy sobie pamiątkowe fotki a punktualnie o godzinie 11.00 Paweł Sztenderski ogłosił rozpoczęcie drugiej, trzygodzinnej konkurencji.

Tematem drugiego zadania było przygotowanie Kompozycji Bankietowej z owoców i warzyw. (…) wzorem lat ubiegłych liczyliśmy przede wszystkim na ciekawe pomysły i aranżacje – mówi Grzegorz Gniech, sekretarz jury – Jednak sam poziom wykonania też bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Widać że ten poziom rokrocznie podnosi się i nie są to tylko czcze słowa, ale konkretny fakt. Cieszę się z tego bardzo, bo znaczy to tyle, że jako instruktorzy carvingu wraz z Pawłem Sztenderskim dobrze wykonujemy swoją pracę podczas kursów rzeźbienia i przekazujemy swoją wiedzę w efektywny sposób.
O godzinie 14.00 zawodnicy skończyli swoje carvingowe zmagania i udali się na zasłużony obiad. Dla sędziów natomiast był to czas intensywnych ocen i porównań.

W tym roku, podobnie jak sam konkurs, grono jurorskie było międzynarodowe.

W składzie jury znaleźli się:

 • Paweł Sztenderski – sędzia główny – pomysłodawca i organizator Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów, Mistrz Polski w Carvingu, zwycięzca Międzynarodowego Melonouvego Sampionatu, brązowy medalista Olimpiady Kulinarnej IKA
 • Grzegorz Gniech – sekretarz jury – pomysłodawca i organizator Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów, Vice Mistrz Polski w Carvingu, zwycięzca Międzynarodowego Melonouvego Sampionatu, brązowy medalista Olimpiady Kulinarnej IKA
 • Ludek Prochazka (Republika Czeska) – propagator carvingu w Europie, złoty medalista Pucharu Świata oraz Olimpiady Kulinarnej IKA
 • Marek Rybacki – Mistrz Polski w Carvingu
 • Krzysztof Wierzba – propagator carvingu w Polsce, organizator pierwszych ogólnopolskich Mistrzostw w Carvingu w Polsce
 • Łukasz Szewczyk – brązowy medalista Olimpiady Kulinarnej IKA oraz srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Europy w Carvingu
 • Danuta Suchorz – Szefowa Kuchni, przedstawiciel Klubu Olimp

Ogłoszenie wyników oraz wszelkie podziękowania miały miejsce na uroczystej gali finałowej połączonej z bankietem i kolacją dla wszystkich uczestników, opiekunów oraz zaproszonych gości.
Organizatorzy, a w szczególności zespół Klubu Olimp zatroszczyło się o piękną oprawę Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów.

… Śmiało możemy powiedzieć, że Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów to jeden z najpiękniejszych konkursów w Polsce. Nie ukrywamy również, że chcemy aby oprawa i samopoczucie wszystkich uczestników i gości były co najmniej równe z tymi, które możemy zobaczyć podczas zawodów rangi Kulinarnego Pucharu Polski. – mówi Grzegorz Gniech
… Renoma organizowanych przez nas Mistrzostw sprawiła, że zawsze mamy więcej chętnych niż miejsc w ścisłym finale, a chęć przyjazdu na zwody wyrażają nie tylko szkoły z całej Polski ale także z zagranicy! – dodaje Paweł Sztenderski.

Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów to impreza, która na stałe wpisała się już w rzeczywistość ogólnopolskich konkursów międzyszkolnych. Założeniem Mistrzostw jest propagowanie azjatyckiej sztuki carvingu. Organizatorzy zawodów, którzy na co dzień prowadzą kursy i szkolenia właśnie z carvingu, odpowiedzieli na potrzeby uczniów i umożliwili im oraz szkołom rywalizację na najwyższym szczeblu.
Poszli nawet o krok dalej. Dzięki ufundowanym voucherom na kursy carvingu uczniowie startujący w Mistrzostwa Polski Juniorów mają niebywałą szansę na uczestnictwo w profesjonalnych kursach prowadzonych przez mistrzów carvingu. Ma to umożliwić wszystkim startującym podniesienie umiejętności w zakresie tworzenia dekoracji z owoców i warzyw. Organizatorzy Mistrzostw zdają sobie także sprawę, że drogi sprzęt to często bariera nie do przeskoczenia dla uczniów. Nagrody rzeczowe w postaci narzędzi i książek do carvingu na pewno pozwolą rozwinąć skrzydła młodym adeptom sztuki carvingu.

Po podsumowaniu wszystkich głosów okazało się, że zwyciężczynią Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów w roku 2014 została Eliska Vostalova z Republiki Czeskiej. Drugie miejsce, podobnie jak w roku ubiegłym zajął Arkadiusz Rosiak z Zespołu Szkół Chemicznych w Włocławku. Trzecie miejsce zajął kolejny reprezentant Czech – Vojtech Petrela.
Uroczysty bankiet swoją obecnością uświetnił Starosta Powiatu Wejherowskiego Pan Józef Reszke, który objął nad Mistrzostwami Honorowy Patronat. Zgodnie z tradycją to on wraz z organizatorami uczestniczył w ogłaszaniu wyników i wręczaniu nagród.

Oficjalne wyniki Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów 2014

 1. Eliska Vostalova 1029
 2. Arkadiusz Rosiak 892
 3. Vojtech Petrela 869
 4. Tomas Lipavsky 852
 5. Weronika Pudełko 789
 6. Adrian Jaworski 761
 7. Natalia Jędrzejko 760
 8. Grzegorz Matras 749
 9. Karolina Murawska 728
 10. Ida Popis 721
 11. Krystian Dolecki 715
 12. Kamila Bury 698
 13. Anna Dziennik 692
 14. Robert Garkuszenko 689
 15. Patryk Hennig 657
 16. Piotr Antczak 656
 17. Andżelika Gołębiowska 646
 18. Albin Byra 642
 19. Dominik Świderski 626
 20. Natalia Klimaszewska 614
 21. Kamila Fleming 613
 22. Elżbieta Kubuj 606
 23. Paulina Janiszewska 557
 24. Julia Dettlaf 555

Po ogłoszeniu wyników oraz podziękowaniach dla wszystkich instytucji, organizacji i firm które włączyły się do współpracy przy organizacji zawodów wszystkim gościom zaserwowano uroczysty posiłek. Bankiet uświetnił pokaz barmański w wykonaniu Michała Kobylańskiego i Krzysztofa Mięsiaka z sopockiego BarCacktail. Pokaz jak zawsze w wykonaniu panów, wzbudził duże zainteresowanie i entuzjazm uczestników bankietu.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Carvingowych Mistrzostw Polski Juniorów chcielibyśmy jeszcze raz podziękować, a zawodnikom oraz opiekunom gratulujemy udziału w zawodach i osiągniętych rezultatów.

logo_ngf2

Do zobaczenia w przyszłym roku podczas kolejnej edycji. Już dzisiaj gorąco zapraszamy a na deser „podajemy” przepiękne zdjęcia wykonane przez fotografów Nadmorskiej Grupy Fotograficznej:

Oznaczone , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *