carving

Kurs Carvingu w ZSP w Łysych!

Do Łysych zawitała firma Carving-Art. W Zespole Szkół Powiatowych, w dniach od 15 do 17 lutego 2019 roku miała przyjemność poprowadzić szkolenie z dziedziny carvingu. Uczestnikami kursu było 19 uczniów szkoły. Szkolenie realizowane było w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia zawodowego w powiecie ostrołęckim“ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kurs Carvingu
Kurs Carvingu

 

Prowadzącymi szkolenie byli wykwalifikowani instruktorzy carvingu Dominika Sadowska i Paweł Sztenderski – Mistrzowie Świata w Carvingu z 2018 (Culinary World Cup – Luxembourg).

Celem kursu było zapoznanie kursantów z wiedzą na temat carvingu, przekazanie wiedzy praktycznej jak i teoretycznej  oraz zachęcenie do ćwiczenia nowych umiejętności  z dziedziny carvingu, które mogą zapewnić dalszy rozwój i sukces na rynku pracy.

Program kursu rozpoczął się od krótkiego wstępu teoretycznego, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się o narzędziach niezbędnych do rzeźbienia, rodzajach cięć oraz sposobie zabezpieczania wykonanych prac z warzyw i owoców.

Zniecierpliwieni uczniowie jak najszybciej chcieli przejść do działania i spróbować swoich sił podczas wycinania. Wykonywali m. in. liście z cukinii, dekoracje z papryczek pepperoni oraz motyw tajski na melonie, który jest dosyć prostym wzorem, natomiast bardzo efektowym, co przyczyniło się do dużego entuzjazmu wśród uczniów. Innym ćwiczeniem były także ptaszki miłości wykonywane z cykorii i białej rzodkwi, chryzantema z kalarepy, aster z buraka, szyszka z marchewki, motyw kwiatowy na jabłku. Kurs kończył się egzaminem sprawdzającym nabyte podczas całego kursu umiejętności. Uczniowie stworzyli na arbuzach motywy tajskie, a na koniec skomponowali piękne kompozycje z wcześniej wyciętych elementów.

Każdy uczeń otrzymał na własność książkę „Sztuka Carvingu. Kurs Podstawowy. Podręcznik do ćwiczeń“ autorstwa Pawła Sztenderskiego i Dominiki Sadowskiej. Jest to najnowsza pozycja na polskim rynku dotycząca sztuki carvingu, wydana w 2017 roku.

Kursanci wykazali się sporymi umiejętnościami i niebywałą chęcią pracy.

Każdy z uczestników kursu otrzymał zaświadczenie ukończenia szkolenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 w sprawie kształcenia ustawicznego Dz.U. z 2014 poz. 622.

Jak poszło uczniom z Łysych, zobaczcie sami na zdjęciach! Niech to będzie inspiracja dla kolejnych adeptów sztuki carvingu!

 

Oznaczone , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *