carving

IV Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły

IV Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły

W niedzielę 24 sierpnia 2014 roku odbył się Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły. Jak co roku konkurs odbywał się w ramach Festiwalu Smaku w Grucznie, który przyciąga rzeszę publiczności oraz wielbicieli dobrego smaku. W tym roku odbyła się już czwarta edycja Turnieju, który na stałe wpisał się w kalendarz ogólnopolskich konkursów carvingowych.
Na uczestników czekały nagrody rzeczowe oraz puchary ufundowane przez Studio Kulinarne GastroArt. Jak co roku, na najlepszego zawodnika turnieju czekał również Puchar ufundowany przez Zarząd Polskiego Radia PIK.

W tym roku na IV Turniej o Puchar Dolnej Wisły zawitało siedmioro uczestników.

1. Arkadiusz Rosiak – Wola Adamowa
2. Paweł Sztenderski – Carving-Art Wejherowo
3. Jarosław Galiśkiewicz – Carvingal – Szczecin
4. Krzysztof Kuberski – Wolin
5. Edyta Molińska – Catering Podlaski – Suwałki
6. Dominika Sadowska – Gdańsk
7. Łukasz Marcinowski – Kozienice

 

Ocenianiem zawodników zajęło się profesjonalne Jury w skład, którego wchodzili:

I. Grzegorz Gniech – przewodniczący Jury, Carving Team Poland
II. Wolfgang Menge – Prezydent Eurotoques Niemcy
III. Krzysztof Wierzba – V-ce Prezes Stowarzyszenia Carving Team Poland
IV. Tomasz Szpalek – Carving Team Poland

Jak co roku w Grucznie panowała świetna atmosfera, która udzielała się wszystkim bez wyjątku. Mimo, zmęczenia podróżą i trudami Turnieju Carvingowego z dnia poprzedniego, który odbył się w Gniewie, zawodnicy z ochotą przystąpili do zadań konkursowych.

Turniej składał się z dwóch konkurencji. W pierwszej z nich uczestnicy mieli za zadanie wyrzeźbić Bukiet kwiatów z warzyw i owoców w wazonie. Wazon, również miał być przygotowany z owoców lub warzyw.

Prace zawodników w tej konkurencji były zróżnicowane. W niektórych z nich nie można było się doszukać regulaminowego wazonu, inni zawodnicy z kolei na wzon wybrali dynię, arbuza lub melona. Sędziowie oprócz wnikliwej oceny wyrzeźbionych kwiatów zwracali szczególną uwagę na sam wazon. Premiowanymi pracami były te w których zawodnicy oprócz wykorzystania naturalnego kształtu surowca poświęcili również odrobinę czasu na rzeźbienie, upiększenie wazonów.

I tak po pierwszej konkurencji sytuacja punktowa przedstawiała się następująco:

1. Paweł Sztenderski – 324 pkt
2. Aradiusz Rosiak – 313 pkt
3. Dominika Sadowska – 280 pkt
4. Łukasz Marcinowski – 257 pkt
5. Edyta Molińska – 243 pkt
6. Krzysztof Kuberski – 223 pkt
7. Jarosław Galiśkiewicz – 215 pkt

W kolejnej konkurencji zawodnicy mieli za zadanie wyrzeźbić arbuza z motywem przewodnim Michael Jackson – niekwestionowany król muzyki pop- rockowej. Pomysły były różne, od twarzy Michaela Jacksona, po różnego typu napisy, płyty czy nawet motyw rzeźbionej ręki.

W drugiej konkurencji sędziowie punktowali jak poniżej:

1. Paweł Sztenderski – 354 pkt
2. Arkadiusz Rosiak – 299 pkt
3. Krzysztof Kuberski – 272 pkt
4. Jarosław Galiśkiewicz – 270 pkt
5. Łukasz Marcinowski – 269 pkt
6. Edyta Molińska – 267 pkt
7. Dominika Sadowska – 263 pkt

Turniej pokazał zdecydowanie, że aby zająć wysokie miejsce w konkursie trzeba mieć uniwersalne zdolności, zarówno w rzeźbieniu kwiatów jak i arbuzów. Pierwsze dwa miejsca (Paweł i Arek) były take same w obu konkurencjach, pozostałe natomiast różniły się znacznie. Dominika Sadowska, dobrze poradziła sobie z bukietem kwiatów, ale zdecydowanie gorzej wypadła w drugiej konkurencji. Odwrotnie było z Krzysztofem Kuberskim i Jarosławem Galiśkiewiczem. Panowie, którzy po pierwszej konkurencji zajmowali ostatnie miejsca, zdecydowanie lepiej wypadli przy rzeźbieniu arbuzów i zajęli w tej konkurencji miejsca trzecie i czwarte.

Różnice punktowe pomiędzy zawodnikami w drugiej konkurencji nie były jednak na tyle duże, aby istotnie zmienić pozycje po pierwszej konkurencji.

Po zsumowaniu wszystkich punktów wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

1. Paweł Sztenderski – 678 pkt
2. Arkadiusz Rosiak – 612 pkt
3. Dominika Sadowska – 543 pkt
4. Łukasz Marcinowski – 526 pkt
5. Edyta Molińska – 510 pkt
6. Krzysztof Kuberski – 495 pkt
7. Jarosław Galiśkiewicz – 485 pkt

Konkurs w Grucznie odbył się zaledwie dzień po I Turnieju Carvingowym o Puchar Królowej Marysieńki. W Gniewie na ogólnopolskiej scenie carvingowej zadebiutowało pięcioro uczestników. Dwoje z nich, Dominika Sadowska i Edyta Molińska wystartowały również w Grucznie. Na pewno kosztowało to sporo zdrowia i pracy. Cieszymy się że również i w Grucznie miał miejsce kolejny debiut w ogólnopolskim konkursie carvingowym – w szranki z innymi zawodnikami stanął Jarosław Galiśkiewcz.

Na pewno doświadczenia konkursowe spowodują, że zawodnicy udoskonalą swój warsztat a nowe umiejętności z pewnością przyczynią się do jeszcze lepszych lokat w kolejnych zawodach.

Organizatorzy konkursu – Stowarzyszenia Carving Team Poland oraz EuroToques Polska dziękują wszystkim sponsorom i organizacjom, uczestnikom oraz publiczności bez udziału, których konkurs mógł się nie odbyć.

Oznaczone , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *