carving

Carving – Owoce na wesele

Przewodnik dla Młodej Pary – carving na wesele

Carving na ślub
Arbuz na wesele

Tak. Niby to oczywiste, ale wesele i carving to para nierozłączna. Czy dla każdego? Na pewno nie! Dla niektórych wesele nie może obyć się bez sztuki carvingu. Dla innych z kolei dekoracje owocowe na wesele mogłyby nie istnieć. Pomiędzy nimi znajdują się ludzie niezdecydowani, nie do końca mający świadomość potencjału drzemiącego w rzeźbionych owocach i wrażeń, które powodują u obecnych gości weselnych. Ale od początku! Zapraszam was na owocowy przewodnik w temacie owoców i carvingu na weselną uroczystość.

Carving na weselu sprawdza się wyśmienicie! Ileż to mieliśmy sytuacji, w których to owoce na wesele były na świeczniku, a nie np. Para Młoda – możecie sobie wyobrazić w ogóle taką akcję! Młodzi tańczą pierwszy taniec, a goście zerkają z zaciekawieniem na owocowy stół lub dekorację weselną z owoców.

Podpowiadamy i służymy doświadczeniem, jak w najlepszy sposób wykorzystać i umiejscowić rzeźby z owoców na weselu, już konkretnie na sali. I to oczywiście wszystko zależy od tego jakim dysponujemy budżetem na owoce i czy chcemy zamówić wyłącznie rzeźbione prace w arbuzach, melonach itp. czy chcielibyśmy również owoce przeznaczone także do konsumpcji.

idz_do_strony zobacz nasz cennik carvingu

Najlepszym rozwiązaniem wg mnie jest umieszczenie owocowych rzeźb w jednym lub najwyżej kilku miejscach na sali. I tak np. przed parą młodą może być postawiony arbuz z ich podobizną, imionami czy datą ślubu. Aby jeszcze bardziej wyeksponować taką dekorację – można to wszystko przygotować na lustrze, dodać np. rzeźbionego melona, bukiet kwiatów z warzyw i pawia z białej rzodkwi. Taka właśnie kompozycja jest jedną z najczęściej zamawianych przez naszych klientów. Można ją oczywiście umieścić nie tylko przed Parą Młodą, ale także w dowolnym miejscu na sali. Koszt takich dekoracji waha się w granicach 200 – 300 zł. Często nasi klienci zamawiają również podobne kompozycje na stół z ciastami lub do stołu kawowego. Nie zawsze jest tam miejsce na to, żeby ustawić cała kompozycję (lustro ma wymiary około 80 – 120 cm długości, do nawet 60 cm szerokości). Kiedy nie ma wystarczającej ilości miejsca wówczas możemy pokusić się o pojedyncze rzeźby z owoców.

Carving na wesele – kompozycje na lustrze – galeria zdjęć:

Z tych najczęściej zamawiane są arbuzy. Robią one niesamowite wrażenie, nie są też małe więc nie nikną w całym wystroju sali. Arbuz na wesele może mieć różne formy. Możemy przygotować arbuza z podobizną Pary Młodej (160zł), lub z imionami, datą i wzorem ślubnym (140 – 150 zł). Dużym powodzeniem cieszą się również arbuzy z wyciętymi kwiatami (od 60 zł). Owoce na wesele, te rzeźbione to również melony! Znakomicie uzupełniają rzeźby z arbuzów. Są mniejsze i tworzą miłą dla oka kolorystykę. Mamy w swojej ofercie melony miodowe (żółta skórka, miąższ w kolorze od białego do ecrue), melony cantaloupe z jasno zieloną skórką i pomarańczowym miąższem, melony galia oraz melony zielone – z jasnym miąższem i ciemniejszą skórką. Zestawienie arbuza z dwoma melonami daje niesamowity efekt wizualny i sprawia, że taka dekoracja weselna spodoba się każdemu uczestnikowi wesela. Rzeźbione melony to koszt od 40 do 60 zł za sztukę. Czyli mamy już bryłę wielką (arbuz) oraz mniejsze (melony). Możemy ją uzupełnić jeszcze czymś niewielkim jak np. rzeźbione mango (30 zł / szt.) lub np. bukietem kwiatów (od 40 zł / bukiet). I tutaj przechodzę do tematu rzeki: kwiaty na weselu. Jeśli chodzi o te kwiaty wycięte z warzyw to musimy pamiętać o jednym. Pomysł, aby postawić w różnym miejscu na sali kilka wazonów z kwiatami wykonanymi przez nas, nie uważam za najlepszy. Kwiaty pozostawione same sobie na pewno pięknie udekorują przestrzeń, stworzą cudowny klimat podobnie jak żywe kwiaty. Ale jeśli obok wazonu z kwiatami z warzyw nie zaakcentujemy sztuki carvingu (np. w postaci rzeźbionego arbuza, melona lub czegoś podobnego) to wówczas będą one potraktowane przez gości jak zwykłe kwiaty, a nie o to przecież nam chodzi.

Na wesele przygotowujemy owoce w postaci rzeźb ptaków. I tak np. bocian w bukiecie kwiatów lub kogut z papryki i ananasa to ciekawe uzupełnienie stołu wiejskiego, a ptaszki miłości z cykorii lub gołąbki z białej rzodkwi nadadzą uroku arbuzowi z podobizną Młodej Pary. Papuga z kolei to obowiązkowa pozycja na palmie owocowej.

W porządku! Mamy coś dla oka. A teraz coś dla ciała! Powyższe owoce są oczywiście do zjedzenia, ale powiedzmy sobie szczerze! Nie często się je zjada na weselu. My proponujemy owoce na wesele pod kilkoma postaciami. Klasyka to stół owocowy. Na sali weselnej młodzi “rezerwują” stół, lub przywozimy go my. Bardziej chodzi o to co na nim! Możemy przygotować bufet owocowy, wypiętrzyć odpowiednio powierzchnię stołu, zbudować podstawki itp. Całość nakrywamy obrusem i przystępujemy do dzieła. Układamy owoce do spożycia przez gości. I sami też wychodzimy z propozycją, aby na takim stole znalazło się tylko to co goście będą mieli ochotę zjeść. A więc truskawki, winogrona, nieco bananów, a już w małej, symbolicznej ilości jabłka, brzoskwinie, nektarynki, kiwi itp. Do tego oczywiście proponujemy trochę egzotyki. Takie owoce jak mango, granat, physalis, borówka, liczi, khaki, kumkwat, kokos, marakuja, pitahaja czy karambola powodują, że goście weselni spędzą dłuższą chwilę na kosztowaniu takich pyszności i zastanowią się, podyskutują ze znajomymi o tym, co tak właściwie jedzą 😉 Taki stół dekorujemy zawsze prostymi, ale pięknie wyglądającymi dekoracjami z pomarańczy, kiwi, grapefruitów, melonów czy ananasów. Robimy z nich m.in. korony kwiatów, lilie czy kaczki (ananas), jeżyki (gruszki) oraz delfinki (banany).

Stół owocowy może być także wykonany w konwencji bardziej eleganckiej! To pozycja dla wymagających klientów, dla których piękno podania i wygoda spożywania są tak samo ważne. Możemy przygotować carpaccio z pomarańczy, grapefruita, czy kiwi. Ciekawym rozwiązaniem są również shoty i przystawki z owoców, podane porcjowo. Mogą one być przygotowane np. filetów z owoców lub sałatek owocowych.  Dodatkowo oferujemy również ciekawe formy ekspozycji tak przygotowanych przysmaków: od kompozycji na lustrze i platerach, czy jedno porcjowe przystawki podane w kokilkach, po owoce przygotowane w specjalnych, eleganckich jednorazowych kieliszkach i naczyniach z widelczykiem lub łyżeczką. W skład naszych deserów wchodzą owoce przygotowane do bezpośredniej konsumpcji. Są to filetowane owoce cytrusowe jak pomarańcza, grapefruit, pomelo, a także cała gama melonów i arbuzów. W składzie proponowanych deserów znajdują się również owoce granatu, maliny, truskawki, mango, borówki amerykańskie, śliwka peruwiańska oraz inne owoce egzotyczne. Jeśli nie przekonują was tak podane owoce to spójrzcie na zdjęcie obok. Owoce podane w formie obrazu. Możemy wykonać wzory kwiatów (lilia lub klasyczny kwiat w stylu margaritki) lub np. palmy malowanej owocami na lustrze. Do tego oczywiście dodajemy nutkę egzotycznych owoców aby jeszcze bardziej wzbudzić ciekawość gości.

Kiedy nie ma odpowiedniej ilości miejsca na stołach, lub kiedy chcemy podać owoce w równie przystępny sposób proponujemy palmę owocową. Palma składa się z ananasów, stanowiących jej pień oraz ponabijanych koreczków owocowych. Standardowa palma zawiera od 650 do 700 sztuk owocowych szaszłyków, które są złożone z kilkunastu rodzajów owoców. W zależności od pory roku na Waszej palmie mogą znaleźć się owoce takie jak: ananas, melon galia, melon zielony, melon żółty, melon cantaloupe, melon miodowy, winogrono ciemne, winogrono jasne, nektarynki, brzoskwinie, morele, gruszki, śliwka żółta, śliwka ciemna, czereśnie, agrest zielony, agrest czerwony, physalis, borówka amerykańska, kiwi, pomarańcze, mandarynki, truskawki, karamblola, jeżyna czy papaja. A jako wisienka na torcie – wcześniej wspomniana papuga!

I tak przeszedłem do kolejnego tematu. Torty weselne. Czy jest tu miejsce na carving. Nie zaskoczę Was jeśli powiem, że tak. Zamówienie u nas tortu weselnego z owoców, zamiast takiego słodkiego, z cukierni to byłaby nie lada ekstrawagancja. Ale można spróbować. Ja przede wszystkim polecam torty owocowe na słodki stół. Są one jak najbardziej do spałaszowania. I do tego pięknie wyglądają.

Jeśli jeszcze nie jest wam mało carvingu na wesele to mam na koniec dwie kolejne propozycje. Każdy kto na wesele się wybiera staje przed pytaniem co sprezentować parze młodej, jakie kwiaty kupić, może coś słodkiego, jakieś wino itp. My polecamy kosz z owocami. Może się w nim znaleźć arbuz z podobizną Pary Młodej i być okraszony kwiatami z warzyw. Wygląda pięknie, a w dodatku w czasie wesela może być nie lada dekoracją!

Ostatnią (uff, dużo tego) propozycją na dzisiaj są grawerowane jabłuszka. Najczęściej Młoda Para zamawia je jako podziękowanie dla swoich gości. W tej sytuacji na jabłku mogą być imiona Młodych, data oraz napis Dziękujemy. Grawerowane jabłka to również dobry pomysł na winietki dla gości oraz uzupełnienie stołu lub bufetu owocowego. Ceny takich cudeniek zaczynają się już od 3 zł i są uzależnione od zamawianej ilości i rodzaju napisów.

I tak przebrnęliśmy prawie do końca tematu. Ostatnia rzecz to składanie zamówienia i wybór osoby, firmy która dla nas wykona takie dekoracje na wesele. Nie będę nawet próbował pisać, że nie cieszyłbym się, gdybyście zdecydowali się zamawiać to wszystko u nas! To oczywiste! Ale już tak na zimno. Najważniejsze w tej kwestii są dwie rzeczy: cena (czy kiedykolwiek i gdziekolwiek jest inaczej 🙂 ) oraz jakość otrzymanych prac czy całej usługi. Osobiście uważam, że podawanie cen pod pracami jest uczciwe i wygodne dla każdego zainteresowanego. Zresztą od razu widzicie – co ile kosztuje. Jest to z kolei powód dla konkurencji, aby choć odrobinę obniżyć cenę i zachęcić klientów do zakupów gdzie indziej. To dobra strona uczciwej konkurencji. Wszak zawsze na tym korzysta klient! Ale ta korzyść ma miejsce tylko w jednym wypadku – jeśli jakość otrzymanych dekoracji lub całej usługi jest taka sama lub wyższa!  Niestety wraz z niższą ceną często otrzymujemy produkt o niższej jakości. A carving na wesele musi być perełką, magią zachwycającą gości. Jak się przed tym przestrzec. Nie mam na to złotej, uniwersalnej rady. Najlepiej, abyśmy nie przekonali się o tym na własnym weselu, bo wtedy jest już za późno. A więc jak! Możemy sprawdzić galerię  zdjęć wykonanych prac. To najprostszy sposób. Im więcej zdjęć, tym lepiej. Mamy wtedy pewność, że autor wykonuje prace z należytą starannością i najpewniej jest tak za każdym razem. Dobrze też, gdy osoba (firma) realizująca nasze zlecenia zajmuje się tylko i wyłącznie takimi usługami (czyli tak jak my 😉 ). Będziemy wówczas pewni, że nasze zlecenie nie będzie realizowane na kolanie, pomiędzy normalnymi obowiązkami zawodowymi. Takiej osobie również na pewno zależy na maksymalnym pozytywnym wrażeniu klientów, wszakże z tego żyje i utrzymuje rodzinę! Jeśli zamawiamy carving na wesele u osoby utytułowanej, odnoszącej sukcesy na tym polu w Polsce i za granicą – pewność wysokiej jakości również wzrasta. I kolejna, dzisiaj już ostania rzecz – doświadczenie. Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że to nie ma znaczenia. Dzisiaj, po 10 latach zajmowania się carvingiem, organizuję swoją pracę i realizację zamówień w zupełnie inny sposób, niż kiedyś. Ponadto rozwiązania również się zmieniają. W moim przypadku często jest to wynik doświadczeń i prób, aby swoją pracę wykonać za każdym razem lepiej niż poprzednio!

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże rozwiać wątpliwości związane z carvingiem i owocami na wesele. Jeśli dzięki niemu będziecie mieli choć odrobinę miej stresów związanych z organizacją wesela to będę bardzo zadowolony.

(c) Paweł Sztenderski

 

Oznaczone , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *